Inteligentne pojemniki na elektroodpady stanęły w Bytomiu

Pierwszych 10 pojemników na elektrośmieci stanęło w różnych punktach miasta. Każdy mieszkaniec może za darmo pozbyć się w nich zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Co ciekawe pojemniki wyposażono w technologię, która informuje, kiedy trzeba je opróżnić.

Dotąd wielu mieszkańców miało problem co zrobić np. z zepsutą mikrofalówką, czy starym telewizorem. Zgodnie z przepisami takich sprzętów nie można po prostu wyrzucić do śmietnika na zmieszane odpady, który stoi przy każdym domu w Bytomiu. Aby nie łamać prawa, należy albo zawieźć zużyty sprzęt do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub poczekać na mobilną zbiórkę odbywającą się cyklicznie w różnych punktach miasta, lecz ta została na razie wstrzymana z powodu trwającego stanu epidemii. Niestety wielu osobom nie chce się tak wysilać, dlatego wywozi stare urządzenia w różne przypadkowe miejsca, gdzie nielegalnie je wyrzuca.

Teraz w Bytomiu legalne pozbycie się zużytego sprzętu jest łatwiejsze, ponieważ w 10 punktach miasta stanęły specjalne czerwone kontenery, do których można wrzucać urządzenia małogabarytowe, których wymiary nie przekraczają 50 cm. Mowa o m.in. telefonach komórkowych, nawigacjach GPS, kalkulatorach, komputerach, drukarkach, tosterach, suszarkach, żelazkach, blenderach, a także o starych bateriach i akumulatorach. Wkrótce pojemników będzie jeszcze więcej, bo władze Bytomia zamierzają porozumieć się ze spółdzielniami mieszkaniowymi, aby kolejnych 15 kontenerów stanęło w dogodnych miejscach na bytomskich osiedlach.

Gdzie znaleźć pojemniki na elektrośmieci w Bytomiu?

  • ul. Siemiradzkiego 9 (przy Szkole Podstawowej nr 36) - Śródmieście
  • ul. Pułaskiego 71 (przy lodowisku) - Śródmieście
  • ul. Wrocławska 43 - Śródmieście
  • ul. Jeziorańskiego 1c - Miechowice
  • pl. Słoneczny 2 - Miechowice
  • ul. Falista 2 - Karb
  • ul. Konstytucji 54 - Bobrek
  • ul. Broniewskiego 1- Szombierki
  • ul. Wyzwolenia 6b - Szombierki
  • ul. Zielna 25, 25a, 14b - Szombierki

Pojemniki na elektroodpady pojawiły się w naszym mieście dzięki współpracy Urzędu Miejskiego z firmą MB Recykling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko. Skonstruowano je w taki sposób, aby ich wywrócenie było bardzo trudne (ważą aż 600 kg!), a wyciągnięcie zawartości przez niepowołane osoby było niemożliwe. Co więcej, wewnątrz zainstalowano system monitoringu wypełnienia, który informuje obsługę, gdy pojemność kontenera się wyczerpuje. Mimo to, co 10 dni pracownicy firmy będą osobiście kontrolować pojemniki i w razie potrzeby będą je opróżniać.

- Projekt Elektryczne śmieci to pierwszy tego typu projekt ogólnopolski adresowany do miast powyżej 40 tys. mieszkańców. Z naszych analiz wynika, że znakomita cześć elektroodpadów powstaje w dużych miastach, a w naszych domach trzymamy 100 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego - mówi Michał Jurczok, dyrektor ds. rozwoju MB Recycling. - Bytom jest pierwszym miastem na Górnym Śląsku, które dołączyło do projektu - dodaje.

Co zrobić z dużym sprzętem elektronicznym?

Urządzenia, które nie zmieszczą się do pojemnika można pozostawić obok niego, ale koniecznie trzeba o tym poinformować obsługę. Numer telefonu specjalnej infolonii (572 102 102) jest umieszczony na każdym kontenerze. Po przekazaniu zgłoszenia pracownicy firmy obsługującej pojemniki przyjadą na miejsce, aby odebrać ponadgabarytowy sprzęt.

- Od prawie dwóch lat kwestie związane z uporządkowaniem gospodarowania odpadami są dla nas jedną z ważniejszych spraw. Cieszymy się z tej współpracy i faktu, że dzięki niej bytomianie zyskają możliwość wygodnego i ekologicznego pozbycia się elektroodpadów - powiedział prezydent Mariusz Wołosz.

W Bytomiu tylko w ciągu zeszłego roku w ramach mobilnych zbiórek zebrano przeszło 7 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, natomiast w PSZOK przy al. Jana Pawła II zgromadzono niemal 3 tony. To pokazuje jak wielka jest skala tego problemu. Nowe pojemniki na elektroodpady są więc bez wątpienia potrzebne w naszym mieście.

fot. Magdalena Grabowska

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon