Nowe obostrzenia. Knajpy tylko do 21:00, wesela bez tańca, siłownie znów zamknięte

Rząd wprowadza nowe obostrzenia w związku z epidemią. Choć Bytom nie znalazł się w strefie czerwonej, to i tak musimy liczyć się ze sporymi ograniczeniami.

Byt koronawirusy

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o nowych zasadach bezpieczeństwa, które wejdą w życie w całym kraju od soboty, 17 października.

- Walka z pandemią COVID to najważniejsza sprawa, nasze najważniejsze zadanie. Nie ma w tym momencie nic ważniejszego dla rządu, żeby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie dla Polaków - mówi Mateusz Morawiecki. - Temu są podporządkowane wszystkie działania. Teraz prawie każda rozmowa dotyczy tego tematu. Ją jasno wyznaczone zadania, określone cele, mamy też zaprojektowaną procedurę działania w ramach rządowego zespołu zarządzania kryzysowego - stwierdził premier.

Głównymi punktami rządowej strategii są: bezpieczeństwo seniorów, wydolność systemu ochrony zdrowia oraz walka z koronawirusem przy jak najmniejszym wpływie na gospodarkę. Zgodnie z tym już od kilku dni wszyscy muszą m.in. zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych, od dziś w sklepach i placówkach pocztowych obowiązują tzw. Godziny dla seniorów, a od soboty będą obowiązywać kolejne obostrzenia.

Nowe obostrzenia w żółtej strefie

W strefie żółtej, która obejmuje zasięgiem całą Polskę, gastronomia będzie mogła działać wyłącznie w godzinach od 6:00 do 21:00 (później tylko na wynos), a goście będą mogli siedzieć tylko przy co drugim stoliku, w transporcie publicznym pasażerowie będą mogli zajmować jedynie połowę dostępnych miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich, w weselach i imprezach okolicznościowych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 20 osób (bez zabawy tanecznej), w trakcie uroczystości religijnych na 4 mkw może przypadać 1 osoba, natomiast zgromadzenia publiczne będą mogły liczyć do 25 uczestników, szkoły wyższe i ponadpodstawowe przejdą na nauczanie hybrydowe, wydarzenia sportowe będą odbywać się bez publiczności, a imprezy kulturalne do 20 proc. widzów, z kolei działalność basenów i siłowni zostanie zawieszona.

Do strefy czerwonej zostanie włączona Ruda Śląska, która będzie jedynym miastem w naszej okolicy, gdzie będą obowiązywać zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Zgodnie z nimi ograniczona będzie liczba osób mogących przebywać w placówkach handlowych, żadne imprezy okolicznościowe nie będą mogły się odbywać, zgromadzenia publiczne będą mogły mieć najwyżej 10 uczestników, a w szkołach wyższych i ponadpodstawowych nauczanie będzie prowadzone w systemie zdalnym.

Padł kolejny rekord zarażeń

W ciągu ostatniej doby padł kolejny rekord zakażeń. W całej Polsce zanotowano ich aż 8099, w tym najwięcej w województwach mazowieckim (1306), małopolskim (1303) i wielkopolskim (835). W naszym województwie liczba zarażonych wyniosła 822, natomiast w Bytomiu 27. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w wyniku COVID 19 zmarło 7 osób.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon