Parowóz buchał parą w Bytomiu [VIDEO]

Koleje Śląskie w szczególny sposób świętowały dziesiątą rocznicę swojej działalności. Z tej okazji spółka zorganizowała przejazd zabytkowego parowozu przez miasta naszej metropolii.

Byt lokomotywa parowa w bytomiu

Lokomotywę OL49-59 ściągnięto na Śląsk z parowozowni w Wolsztynie. Parowozy tej serii produkowano w latach 50. ubiegłego wieku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie, gdzie powstało 112 sztuk dla PKP oraz 4 szt. dla... Korei Północnej. Wykorzystywano je do obsługi pociągów osobowych i lekkich pociągów pospiesznych. W ramach jubileuszu 10-lecia istnienia Kolei Śląskich zabytkową lokomotywę spięto z pięcioma wagonami z okresu międzywojennego.

https://www.youtube.com/watch?v=uCMV_yef02Q

W takim składzie pociąg kursował w miniony weekend pomiędzy Katowicami, Tychami, Bielskiem, Bytomiem, Gliwicami, Mikołowem, Rybnikiem i Mysłowicami. Oprócz samego przejazdu można było zobaczyć również wodowanie parowozu polegające na napełnieniu tendra wodą. Jej zapas wystarcza na przejechanie ok. 130 kilometrów. Proces ten już dawno nie był widziany na śląskich torach. Podobnie jak parowóz, bo lokomotywa tego typu ostatni raz jeździła w naszym regionie w 2010 roku.

fot. Krzysztof Turko / Facebook

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt noworocznekoledowanie

Bytomianie zaśpiewają wspólnie kolędy na dworcu...

Byt event party 3005668 1280

Kaj się bawić 29 listopada – 1 grudnia?

Byt kabaret smile tu i teraz

Kabaret Smile rozśmieszy Bytom nowym programem

Byt odprawa ratownikow gorniczych

Bytomscy ratownicy górniczy pomaszerują na...

Szyb Krystyna w Bytomiu

Śląskie Manewry pod okiem Krystyny

Byt wosp aj partners

Rekordowa zbiórka dla WOŚP!

Byt noc muzeow mgb

Noc Muzeów: balonem do nieba!