Wąskotorówka przestała jeździć? Nic z tych rzeczy!

Chociaż sezon letni jest już za nami, to bytomska kolej wąskotorowa nie pauzuje. Właśnie ruszają coroczne kursy do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach połączone ze zwiedzaniem części z atrakcji UNESCO oraz stacji wąskotorowej na Karbiu.

Byt kolej waskotorowa

Od pięciu lat każdej jesieni Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Koleje Śląskie organizują wspólne kursy do Tarnowskich Gór. Kupując jeden bilet można nie tylko przejechać z Katowic do kopalni srebra, ale też zwiedzić ją z przewodnikiem, a także zobaczyć różne zakamarki lokomotywowni na Karbiu, w tym natawnię mechaniczną i zabytkowy wagon salonowy z 1912 roku. Ponadto do biletu jest dodawany voucher na zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Regularne kursy tzw. "Srebrnego Pociągu" rozpoczną się 17 października i będą się odbywać w każdą sobotę i niedzielę, aż do 6 grudnia. Wycieczkę można zacząć w na dworcu w Katowicach i do Bytomia przyjechać zwykłym pociągiem lub na stacji Bytom Wąskotorowy położonej na tyłach bytomskiego dworca. Składy wąskotorowe będą odjeżdżać o 10:30, aby po 10 minutach dotrzeć na przystanek Bytom Karb Wąskotorowy, gdzie odbędzie się zwiedzanie. O 12:00 pociąg znów ruszy - tym razem już do Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Po zakończeniu oprowadzania tarnogórskich atrakcji turyści wyruszą w drogę powrotną o 15:20 i wrócą do Bytomia na 16:00.

Bilety w cenach 65 zł (normalny) i 55 zł (ulgowy) można nabyć w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na dworcu kolejowym w Katowicach, w serwisie internetowym Goout.net oraz na przystankach Bytom Wąskotorowy lub Bytom Karb Wąskotorowy w dniu przejazdu tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych i SGKW, a także pod numerem Biura Obsługi Klienta KŚ 32 479 55 55 (pon. - pią. 7:00 - 15:00), Stowarzyszenia Górnośląskich kolei Wąskotorowych 666 904 142 oraz infolinii Zabytkowej Kopalni Srebra 32 285 29 81.

Rozkład jazdy Srebrnego Pociągu

Przyjazd Odjazd Stacja Przewoźnik

09:54 KATOWICE Koleje Śląskie
10:17 BYTOM
10:30 BYTOM WĄSKOTOROWY Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
10:40 BYTOM KARB WĄSKOTOROWY
Zwiedzanie zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy
12:00 BYTOM KARB WĄSKOTOROWY Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
12:30 TARNOWSKIE GÓRY KOPALNIA SREBRA
Zwiedzanie Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych
15:20 TARNOWSKIE GÓRY KOPALNIA SREBRA Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
16:00 BYTOM WĄSKOTOROWY
16:19 BYTOM Koleje Śląskie
16:44 KATOWICE

fot. Mariusz Senderowski

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon