Cała Polska w czerwonej strefie. Nowe obostrzenia

Już od jutra w całej Polsce będą obowiązywać obostrzenia czerwonej strefy. Rząd wprowadza także nowe zasady, które mają powstrzymać pandemię.

Byt morawicki

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od jutra w całym kraju będą obowiązywać obostrzenia czerwonej strefy. Sytuacja jest poważna, ponieważ z dnia na dzień jest coraz więcej osób zakażonych koronawirusem.

- Liczba zgonów spowodowana covid-19 jest wysoka i nasze działania muszą być zdecydowane – mówił dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Dzisiaj liczba zachorowań zbliża się do 15 tys. dziennie – dodał.

Będzie można iść do sklepu?

Zakupy w sklepie oczywiście będziemy mogli zrobić, jednak obowiązują nas ograniczenia. Rząd wprowadził limity liczby osób, które znajdują się w obiektach handlowych: w sklepach o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, w sklepach powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2. Klienci będą zobligowani również do noszenia rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Co z restauracjami?

Niestety, do restauracji już nie pójdziemy. Rząd zawiesza stacjonarną działalność lokali gastronomicznych i restauracji. Będzie można jedynie zamówić jedzenie na wynos.
Szkoły przechodzą w tryb zdalny

W szkołach wyższych i ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Dotyczy to również klas 4-8 szkół podstawowych.

Ograniczone przemieszczanie się – kogo dotyczy?

Nie każdy będzie mógł swobodnie chodzić po ulicy. Zostało wprowadzone ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

- Powyżej 70 roku życia umiera około 70% osób, tych które umierają na covid-19. Seniorzy, bardzo proszę, zostańcie w domach – apeluje premier Mateusz Morawiecki. Z tego powodu zostaną także zawieszone sanatoria, w których w większości przebywają seniorzy. Będzie jednak można dokończyć już rozpoczęty turnus.

W godzinach 8.00-16.00 dzieci do 16. roku życia mogą się przemieszczać tylko i wyłącznie pod opieką rodzica lub opiekuna.

Może być tylko 5 osób na zgromadzeniu

Będziemy mogli się spotkać tylko z max. 5 osobami spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych. Od soboty będzie obowiązywał także zakaz organizacji kongresów i targów. Podczas uroczystości religijnych będzie mogła uczestniczyć nie więcej niż 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.

- Obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie dalej pracować na obrotach szybszych niż wiosną. To jest cały czas jak najbardziej możliwe, nie zamykamy różnego rodzaju zakładów produkcyjnych, zakładów usługowych, ale apelujemy, wszędzie tam powinny obowiązywać ścisłe, bezwzględne zasady sanitarne. Muszą obowiązywać, żeby te zakłady mogły funkcjonować – mówił premier.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Nowością jest także program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który ma pomóc seniorom w okresie pandemii koronawirusa. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. We wsparcie seniorów mają być zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!