Kolejna odsłona projektu „Więcej światła!” w ramach Festiwalu Ars Cameralis tym razem w Bytomiu!

Odbywający się po raz 29 Festiwal Ars Cameralis tym razem zawita również do Bytomia. W ramach projektu „Więcej światła!” poświęconemu eksploracji fenomenu światła w działaniach artystycznych i sztuce współczesnej, organizatorzy przygotowali szereg interesujących wydarzeń: wystawę, panel dyskusyjny, koncert audiowizualny i warsztaty.

Byt ars cameralis bytom r kazimierczak

Jak wiadomo ze wszystkich pięciu zmysłów najwięcej informacji o otoczeniu dostarcza nam wzrok. To właśnie dlatego światło ma tak duży wpływ na nasz sposób postrzegania świata, nastrój i codzienne funkcjonowanie. Pandemia nakreśliła jeszcze bardziej ten ważny aspekt naszego życia: zamknięci w swoich domach tęskniliśmy za światłem słonecznym, które wyznacza tak ważny w codziennym funkcjonowaniu rytm dobowy.

W ramach projektu w przestrzeniach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 22 października otwarta została niesamowita instalacja bivocus mutantur, znakomitej artystki niemieckiej Yvonne Goulbier, która od ponad 40 lat pracuje ze światłem, wykorzystując głównie materiały fluorescencyjne i promienie UV. Artystka, działając zazwyczaj w przestrzeni publicznej, odsłania i rekonfiguruje ciemne przestrzenie w blasku barwnych pigmentów. Tym razem stworzyła pracę dedykowaną przestrzeni bytomskiego muzeum. Twórczość Yvonne Goulbier sytuuje się w obszarze sztuki światła, choć niektórzy badacze twierdzą, że nie jest artystką światła, lecz ciemności. Czerń jest bowiem stanem, z którego mogą wyłaniać się nowe kształty. Zanim pomieszczenia ujawnią swoje opalizujące, nowe życie w blasku barwnych pigmentów, wypełnia je ciemność. Yvonne wykorzystuje światło jako instrument techniczny, a przestrzeń – jako inscenizacyjną zmienną, dzięki czemu architektura i światło pojawiają się w odrębnej formie.

Ten niesamowity świetlny spektakl dla widzów dostępny będzie do 22 listopada, na razie ze względu na zamknięcie muzeum obejrzeć można jedynie zaproszenie artystki/wywiad w którym opowiada o swojej pracy i zdradza jak doszło do stworzenia pracy dedykowanej mieszkańcom naszego miasta. Film dostępny jest poniżej:

To jednak nie koniec działań i atrakcji przygotowanych przez organizatorów: w sobotę 21 listopada o godz. 20.00 w Teatrze Rozbark odbędzie się koncert audiowizualny zatytułowany ”Time-blind” (tłum. “Poza czasem”) w wykonaniu włoskiej artystki, twórczyni muzyki elektronicznej Cateriny Barbieri oraz towarzyszącej jej Rubenie Spini, artyście wizualnym. Rezydująca w Berlinie włoska kompozytorka, zafascynowana machine learning to współczesna ikona emocjonalnej muzyki modularnej, występująca na wielu uznanych światowych festiwalach muzyki elektronicznej, prezentująca swoje prace także w legendarnych miejscach takich jak Barbican Centre, Filharmonii Paryskiej czy na Biennale w Wenecji.

Koncert poprzedzi również panel dyskusyjny zatytułowany “Porozmawiajmy o świetle”, poświęcony jego kontekstom psychologicznym, architektonicznym czy estetycznym. Start o godzinie 17.00. Udział w rozmowie wezmą: psycholożka Aleksandra Skwara, architekt Tomasz Klimek, artysta , profesor Włodzimierz Szymański oraz Paweł Murlik - reżyser światła, dobrze znany bytomskiej publiczności z działalności w Teatrze Rozbark. Ten ostatni poprowadzi również bezpłatne warsztaty projektowania oświetlenia teatralnego, które odbędą się 22 listopada w godzinach 12-18.00 we wspomnianym wcześniej Teatrze Rozbark.

Projekt “Więcej światła” realizowany jest przez Instytucję Kultury Ars Cameralis ze środków Fundacji Współpracy

Wszystkie wydarzenia będą również transmitowane - festiwal po raz pierwszy odbędzie się także online.

Więcej informacji o biletach i zapisach (część wydarzeń jest biletowana) na stronie festiwalu: www.arscameralisfestiwal.pl, facebooku oraz kanale Youtube Ars Cameralis.

plakat ars cameralis

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon