Rząd zamknął cmentarze!

Najpierw były apele, by wizytę na cmentarzach odłożyć, a teraz zdecydowano o ich zamknięciu. Dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że nekropolie w całym kraju przez trzy najbliższe dni będą zamknięte.

Byt cmentarz z drona

Druga fala koronaowirsua jest groźniejsza od pierwszej i trzeba bardzo szybko reagować - podkreślił dziś premier Morawiecki. Zdecydowano więc, że we Wszystkich Świętych, a także dzień poprzedzający i Dzień Zaduszny cmentarze w całym kraju będą zamknięte.

Premier: Wiele ze starszych ludzi, którzy by poszli na cmentarze, mogłoby tam po trzech tygodniach leżeć

- Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po trzech tygodniach leżeć - mówił premier.

Premier Morawiecki dodał, że tradycja jest mniej ważna niż życie i prosił by powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Zaapelował także do seniorów, których życie i zdrowie jest najbardziej zagrożone w czasie pandemii.

- Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier mówił także o dyrektywnie dla administracji publicznej. Przez najbliższe dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia, wszyscy pracownicy, którzy nie muszą pracować stacjonarnie powinni wykonywać pracę zdalną. Zaapelował także do przedsiębiorców i dyrektorów firm, by tam gdzie jest to możliwe także zostawili pracowników na pracy zdalnej.

W styczniu będzie szczepionka na koronawirusa?

Szef rządu wspomniał także, że prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na koronawirusa już w styczniu dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli seniorów i służb medycznych. W późniejszych miesiącach – według premiera - ta szczepionka ma być dostępna szerzej. Podkreślił, że Polska wpłaciła kwotę do budżetu Unii Europejskiej, żeby zapewnić sobie równy dostęp do tej szczepionki.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon