Rząd zamknął cmentarze!

Najpierw były apele, by wizytę na cmentarzach odłożyć, a teraz zdecydowano o ich zamknięciu. Dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że nekropolie w całym kraju przez trzy najbliższe dni będą zamknięte.

Byt cmentarz z drona

Druga fala koronaowirsua jest groźniejsza od pierwszej i trzeba bardzo szybko reagować - podkreślił dziś premier Morawiecki. Zdecydowano więc, że we Wszystkich Świętych, a także dzień poprzedzający i Dzień Zaduszny cmentarze w całym kraju będą zamknięte.

Premier: Wiele ze starszych ludzi, którzy by poszli na cmentarze, mogłoby tam po trzech tygodniach leżeć

- Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po trzech tygodniach leżeć - mówił premier.

Premier Morawiecki dodał, że tradycja jest mniej ważna niż życie i prosił by powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Zaapelował także do seniorów, których życie i zdrowie jest najbardziej zagrożone w czasie pandemii.

- Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier mówił także o dyrektywnie dla administracji publicznej. Przez najbliższe dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia, wszyscy pracownicy, którzy nie muszą pracować stacjonarnie powinni wykonywać pracę zdalną. Zaapelował także do przedsiębiorców i dyrektorów firm, by tam gdzie jest to możliwe także zostawili pracowników na pracy zdalnej.

W styczniu będzie szczepionka na koronawirusa?

Szef rządu wspomniał także, że prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na koronawirusa już w styczniu dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli seniorów i służb medycznych. W późniejszych miesiącach – według premiera - ta szczepionka ma być dostępna szerzej. Podkreślił, że Polska wpłaciła kwotę do budżetu Unii Europejskiej, żeby zapewnić sobie równy dostęp do tej szczepionki.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt vitaela wywiad

Dr Joanna Gawlikowska: Tłumaczę ludziom – nie...

Byt coronavirus

Sanepid zmienił zdanie - nie było ponownego...

Byt covid19

Mieszkanka Bytomia ponownie zakaziła się...

Dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz

Jaroszewicz: Boże Narodzenie będzie nakładało się na żałobę

Byt maseczki bytom

Koniec z noszeniem maseczek na świeżym...

Byt bytom i rozbark

Pomoc dla przedsiębiorców w czasach epidemii...

Byt starszy pan

Bytomscy seniorzy mogą liczyć na pomoc w zakupach!