Już nie tylko zebra. Przejścia zyskają nowe wyposażenie

Ruszyły prace przy przebudowie kolejnych czterech przejść dla pieszych na ruchliwych drogach w Bytomiu. Inwestycja ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo, aby nie dochodziło już do potrąceń na pasach.

Byt przebudowa przejscia dla pieszych ul pilsudskiego

Przebudowane zostaną przejścia przez ul. Wrocławską (w rejonie skrzyżowania z ul. Didura), Strzelców Bytomskich (przy wlocie ul. Lazarówka), Piłsudskiego (przy przychodni lekarskiej) oraz Witczaka (przy skrzyżowaniu z ul. Prusa).

Na wszystkich przejściach zostanie wymieniona warstwa ścieralna jezdni, naprawiona nawierzchnia chodników i zamontowane specjalne latarnie po obu stronach, które będą dodatkowo doświetlać samo przejście, jak i strefę oczekiwania. Z kolei zamiast zwykłej "zebry" robotnicy wykonają techniką grubowarstwową biało-czerwone oznakowanie poziome, natomiast w miejsce istniejących znaków zostaną postawione duże, żółte tablice z odblaskiem. Oprócz tego przejścia zostaną wyposażone w elementy uspokajające ruch, w tym m.in. wyspy separujące, a na ul. Strzelców Bytomskich przewiduje się instalację tzw. "kocich oczek", czyli aktywnych elementów oświetleniowych.

- Poprawa infrastruktury przejść dla pieszych ma ograniczyć liczbę wypadków z ich udziałem, ale równie ważne jest też kształtowanie nawyku wśród kierowców, aby zwalniali przy pasach i zatrzymywali się, jeśli widzą pieszego na krawędzi jezdni - powiedział Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Przebudowa przejść dla pieszych będzie kosztować blisko 224 tys. zł. Środki na ten cel pochodzą z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Drogowe Józef Pietryga z Radzionkowa, które jako jedyne przystąpiło do przetargu.

W ubiegłym roku MZDiM zmodernizował przejścia dla pieszych m.in. na ul. Frenzla (przy kościele), Witczaka (w rejonie skrzyżowania z ul. Staffa), Świętochłowickiej (przy wlocie ul. Krzyżowej) i Żołnierskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Gombrowicza).

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon