W centrum Bytomia powstanie tężnia... i nie tylko

Tężnia solankowa i amfiteatr to jedne z planowanych obiektów, jakie mają powstać w ramach rewitalizacji przestrzeni publicznych Rozbarku i Śródmieścia. Projekt wraz z odnową zabytkowego budynku w Bobrku zostały wybrane do dofinansowania w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

Byt teznia solankowa

Ulice i place Rozbarku w ostatnich latach stały się znacznie przyjaźniejsze za sprawą unijnych inwestycji realizowanych w ramach rewitalizacji Bytomia (OSI). Powstało tam wiele różnych placów zabaw, skate park, siłownie plenerowe, boisko oraz promenada łącząca wszystkie te atrakcje. Wkrótce będzie ich jeszcze więcej, bo właśnie zapadła decyzja o dofinansowaniu projektu "Rewitalizacja przestrzeni publicznych na terenie Rozbarku i Śródmieścia w Bytomiu", który zamierza zrealizować parafia św. Jacka.

Tężnia i amfiteatr w Bytomiu

W ramach inwestycji zmieni się kilka miejsc w bliższej lub dalszej okolicy rozbarskiego kościoła. Na placu Hiolskiego, na tyłach Muzeum Górnośląskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej mają powstać tężnia solankowa, altana, nowe ławki i stojaki na rowery. Nieopodal, na pl. Stanek, przed Becekiem przewiduje się stworzenie m.in. amfiteatru oraz przestrzeni ekspozycyjno-wystawienniczej, które umożliwią organizację różnych wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu. Po sąsiedzku, przy ul. Lenartowicza mają powstać nowe, oświetlone alejki i zostaną zamontowane elementy małej architektury, jak np. siedziska i stojaki na rowery.

Z kolei przy ulicy Alojzjanów planuje się utworzenie nowych miejsc do zabaw dla dzieci z bezpieczną nawierzchnią oraz wybieg dla psów. Przy nich mają zostać ustawione ławki i kosze na śmieci. Przestrzeń dla młodych bytomian powstanie również przy ul. Matejki 15, przy Szkole Podstawowej nr 9, gdzie przewidziano budowę ogólnodostępnego boiska wielofunkcyjnego do gry w piłkę ręczną, siatkową i koszykową wraz z placem zabaw.

Projekt parafii zakłada także montaż windy w nieużytkowanej klatce schodowej łączącej wejście do świątyni z posadzką kościoła górnego i emporami. Natomiast na wieży kościoła ma zostać zamontowany karylion, czyli zespół dzwonów.

Rewitalizacja przestrzeni publicznych na terenie Rozbarku i Śródmieścia w Bytomiu ma kosztować 15 milionów złotych. 14,2 mln zł będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa śląskiego.

Na Bobrku powstanie klub seniora

Dofinansowanie w ramach OSI otrzymał również projekt parafii św. Rodziny z Bobrka. Środki zostaną przeznaczone na odnowę zabytkowego budynku z początku XX wieku. Prace obejmą wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, osuszenie i ocieplenie ścian oraz fundamentów, a także remont przeciekającego dachu.

- Ponad 1,5 mln zł dofinansowania otrzyma projekt Rozwój usług społecznych w Bytomiu – Klub Seniora w Bobrku, którego celem jest adaptacja przyparafialnego budynku na potrzeby utworzenia klubu seniora przy ul. Konstytucji 26. Abyśmy mogli oddać ten budynek, by służył mieszkańcom naszej dzielnicy, potrzebny jest jego kompleksowy remont. Od wielu lat obiekt ten stał pusty. Od 2008 r. starliśmy się zabezpieczyć go przed całkowitą degradacją - poinformował ks. Dariusz Pietraś, proboszcz parafii św. Rodziny.

W zmodernizowanym budynku zostanie utworzony klub seniora, w którym starsi mieszkańcy tej części miasta będą mogli się spotykać i realizować swoje pasje.

- Klub seniora będzie odpowiedzią na samotność tej grupy społecznej, która po przejściu na emeryturę, często w pustym domu, nie wie jak dalej żyć. Poprzez działania aktywizujące prowadzone w klubie będziemy zachęcać zainteresowanych do udziału w wielu ciekawych akcjach społecznych, edukacyjnych, prozdrowotnych i kulturalnych - wyjaśnia ks. Dariusz Pietraś.

fot. Maciej Poloczek

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon