Szkoła na Stroszku na sprzedaż

Miasto wystawiło na sprzedaż budynek dawnej podstawówki. Sąsiadujący z nią budynek szkolny już został przekształcony na mieszkania. Czy ją czeka ten sam los?

Byt szkola podstawowa nr 37

Demografia i kolejne reformy edukacji są nieubłagane. W ciągu kilku ostatnich dekad populacja Bytomia drastycznie się zmniejszyła. Z ponad 200-tysięcznego miasta staliśmy się ledwie 150-tysięcznym. Od lat przyrost naturalny jest tu ujemny, co przekłada się na ilość dzieci w szkołach. W rezultacie liczba placówek oświatowych stopniowo maleje, a wspomnieniem po dawnej sieci jest numeracja. Choć dziś miasto prowadzi 24 podstawówki, to np. szkoła w Miechowicach przy ul. Reptowskiej wciąż ma numer 54.

W bytomskiej oświacie zamieszały też kolejne reformy edukacji. Wpierw rząd zmniejszył liczbę klas w podstawówkach i utworzył gimnazja, a po latach się z tego wycofano. To znowu spowodowało, że niektóre budynki szkolne przestały być potrzebne. Dobitnym przykładem skutków tych zmian jest dawna Szkoła Podstawowa nr 37, która przez lata mieściła się w aż dwóch budynkach przy ulicy Narutowicza. Następnie wszystkie klasy przeniesiono do jednego z nich. W końcu w wyniku ostatniej reformy w jej struktury włączono Gimnazjum nr 11 i ostatecznie przeniesiono całą szkołę do gmachu przy ulicy Tysiąclecia.

W ciągu ostatniego roku pierwszy z budynków SP37 przy ulicy Narutowicza całkowicie zmienił funkcję. Prywatny inwestor po jego zakupie przeprowadził gruntowną przebudowę, w wyniku której w środku powstały mieszkania na wynajem oraz apartamenty noclegowe. Teraz losy drugiego z nich mogą się podobnie potoczyć. Miasto Bytom ogłosiło przetarg na sprzedaż gmachu i znajdujący się pod nim teren. Cenę wywoławczą ustalono na 3,2 mln zł.

Za tę kwotę nabywcy mogą kupić budynek z 1952 roku o powierzchni 3,2 tys. m2 wzniesiony w konstrukcji szkieletowej żelbetonowej z wypełnieniem elementami drobnowymiarowymi oraz dwie działki o łącznej powierzchni 7,6 tys. m2. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu może istnieć zabudowa usługowa, oświatowa, budownictwo wielorodzinne i parkingi wielopoziomowe. Przetarg odbędzie się już w poniedziałek, 9 listopada.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...