Ochrona oczu w czasach urządzeń cyfrowych – jakie okulary wybrać?

Przez drugą falę pandemii koronawirusa ponownie spędzamy bardzo dużo czasu przed monitorami naszych urządzeń cyfrowych, a w szczególności dzieci i młodzież. Wiele osób przeszło na pracę zdalną oraz zdalne nauczanie. To ogromny wysiłek dla naszych oczu nieprzystosowanych do intensywnego korzystania z urządzeń digitalowych. Intensywne korzystanie z urządzeń cyfrowych wpływa niekorzystnie na nasz wzrok.

Niebieskie światło jest niezwykle szkodliwe dla naszych oczu

Laptopy, telewizory, smartfony czy oświetlenie typu LED i świetlówkowe – wszystkie te przedmioty wytwarzają niebieskie światło.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie niebieskie, które przenika w głąb naszych oczu jest szkodliwe dla wzroku. Odpowiada za dyskomfort widzenia oraz powoduje poważne choroby takie jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), zaćmę oraz zwyrodnienie rogówki. Z pewnością każdy z nas odczuwa przynajmniej jeden ze skutków długotrwałej, nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło:

  • szczypanie, pieczenie, zaczerwienienie oczu zmęczenie oczu,
  • łzawienie, podrażnienie i suchość oczu,
  • słabe i nieostre widzenie,
  • bóle głowy,
  • kłopoty z koncentracją - w szczególności u dzieci (problemy z nauką, a nawet kontrolą emocji),
  • oraz utrudnione zasypianie, pogorszona jakość snu, bezsenność.

Dzieci są bardziej wrażliwe na różne czynniki niż dorośli, ponieważ ich układ odpornościowy i mózg wciąż się rozwijają.

Światła niebieskiego nie możemy wyeliminować, ale możemy ograniczyć jego szkodliwe działanie. Tu z pomocą przychodzą nam okulary, a ściślej mówiąc specjalne soczewki blokujące światło niebieskie i niebieskofioletowe. Okulary takie dostępne są również w wariancie bez mocy, czyli potocznie zwane „zerówki”. Nawet jeśli nie posiadasz żadnej wady, warto jest zainwestować w okulary, które nie są korekcyjne, ale posiadają soczewki stanowiące barierę dla promieniowania jakie znajduje się w świetle emitowanym przez ekrany.

Soczewki okularowe BLUE420 blokujące światło niebieskie, które zapewniają zrelaksowane widzenie podczas wielogodzinnego korzystania z urządzeń ekranowych można znaleźć w ofercie Zakładu Optycznego Grzegorz Kasprzak.

Rodzinna mikro sieć Kasprzak Optyk posiada aż pięć salonów optycznych. Znajdziemy je w Bytomiu przy ul. Piekarskiej 19, ul. Dworcowej 18 i ul. Św. Cyryla i Metodego 30 A oraz w Tarnowskich Górach przy ul. Gliwickiej 27 i ul. Piłsudskiego 5.

O wzrok powinien dbać każdy z nas. Jakie okulary wybrać?

Dla osób pomiędzy 18. a 35. rokiem życia, które potrzebują tylko jednej pary okularów do patrzenia w dal, idealne będą okulary z soczewkami relaksacyjnymi, które pozwolą odpocząć oczom. Gdy cenimy sobie komfort jednoczesnego dobrego widzenia przedmiotów bliskich i średnio oddalonych oraz wymagamy większego zasięgu widzenia niż w tradycyjnych okularach do czytania, świetnie sprawdzą się okulary z soczewkami biurowymi.

Jeśli natomiast przekroczyliśmy 40. rok życia, potrzebujemy jednej pary okularów do patrzenia w dal (chodzenie po ulicy, oglądanie telewizji), drugiej pary do bliży (np. czytanie, szycie, majsterkowanie) i przydałyby się jeszcze trzecie okulary do odczytania nawigacji w samochodzie i innych odległości pośrednich, doskonale sprawdzą się okulary z soczewkami progresywnymi. Soczewki te umożliwiają wyraźne widzenie na każdą odległość. Je także można znaleźć w salonach Kasprzak Optyk.

Wszystkie wymienione powyżej soczewki i okulary można znaleźć w salonach Kasprzak Optyk w Bytomiu oraz Tarnowskich Górach. - Jesteśmy rodzinną mikro siecią salonów optycznych, której działalność została zapoczątkowana w 1935 roku. Posiadamy podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację recept zniżkowych na okulary korekcyjne. Odwiedź nas, sprawdź aktualne promocje i wybierz swoje okulary. Śledź Nas na Facebooku oraz Instagramie i dowiedź się więcej o tym jak prawidłowo dbać o swoje oczy – wyjaśnia Pani Aldona Dmowska-Kasprzak przedstawiciel firmy.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej salonów Kasprzak Optyk: www.kasprzak-optyk.pl lub na facebookowym profilu: www.facebook.com/kasprzak.optyk

Szanowni klienci i pacjenci mamy wiele zapytań dotyczących otwarcia naszych salonów optycznych. Wszystkie nasze salony pozostają OTWARTE BEZ ZMIAN

Służymy pomocą zarówno w doborze okularów, badaniu wzroku, ale także w naprawach i innych nagłych przypadkach.

Od początku pandemii jak najlepiej DBAMY o Państwa BEZPIECZEŃSTWO. Teraz również nie obniżamy naszych STANDARDÓW.

Wszystkim chorym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Kasprzak Optyk

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

III Festiwal Restauracji Śląskich zacznie się już 27 maja

III Festiwal Restauracji Śląskich zacznie się już 27 maja!

Udana Majówka 2023 Pomysły na rekordowo długi weekend majowy Sprawdźcie te fajne propozycje

Udana Majówka 2023. Pomysły na długi weekend majowy

Krzysztof Wielicki gościem Pawła Kobylińskiego

Krzysztof Wielicki gościem Pawła Kobylińskiego

Magiczna Suwalszczyzna kraina uformowana przez lodowiec To w Suwałkach warto spędzić rekordowo długą Majówkę 2023

To w Suwałkach warto spędzić rekordowo długą Majówkę 2023

Z jaką walutą na urlop do Chorwacji?

Z jaką walutą na urlop do Chorwacji?

Jan Hartman gościem Pawła Kobylińskiego

Jan Hartman gościem Pawła Kobylińskiego

Hajtnij się. Oni Ci w tym pomogą. Najlepsze miejsca, pomysły i inspiracje na wesele

Hajtnij się. Oni Ci w tym pomogą. Najlepsze miejsca, pomysły