Co bytomianie wiedzą o historii swojego miasta?

Mieszkańcy Bytomia często chwalą się, że ich miasto jest starsze od Krakowa... ale czy mają rację? Muzeum Górnośląskie postanowiło sprawdzić, jak dobrze bytomianie znają dzieje miejsca, w którym żyją.

Byt stare zdjecie

Najbogatsza w zbiory placówka muzealna w regionie przygotowuje się do stworzenia wystawy "Ślad pokoleń..." oraz towarzyszącej jej konferencji naukowej. Z tego względu postanowiono przeprowadzić badania społeczne, które mają pomóc muzealnikom określić stopień wiedzy i zaangażowania mieszkańców Bytomia w zakresie świadomości historycznej i lokalnego dziedzictwa kulturowego ze specjalnym uwzględnieniem dziedzictwa wielokulturowego, szczególnie żydowskiego.

- Pragniemy zbadać jaki jest stosunek Bytomian do przeszłości ich miasta i jakie są jej związki z bieżącym życiem - a co za tym idzie – wytyczyć kierunki rozwoju oraz miejsce Muzeum w procesie odkrywania historii, budowania tożsamości oraz tworzenia więzi z miejscem, w którym żyją - wyjaśniają twórcy badania.

W Internecie uruchomiono ankietę, którą może wypełnić każdy bytomianin - ANKIETA. Odpowiedzi będzie można składać do końca roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony