Nie mylić z wojewodą! Kim jest marszałek województwa?

Zadania i kompetencje samorządu województwa dla wielu Polaków są zagadką. Każdy z nas wie, czym zajmuje się Sejm, czy prezydent miasta, ale już mało kto orientuje się na czym polega różnica pomiędzy marszałkiem województwa a wojewodą. Wkrótce sam marszałek Jakub Chełstowski wyjawi trochę informacji na temat swojej pracy.

Marszałek stoi na czele zarządu województwa i organizuje pracę urzędu marszałkowskiego. To właśnie on podejmuje decyzje w bieżących sprawach województwa, a także reprezentuje je na zewnątrz. Zarządza m.in. szpitalami, instytucjami kultury, drogami wojewódzkimi, czy też dysponuje środkami europejskimi w ramach Regionalnego programu operacyjnego.

Od dwóch lat funkcję marszałka naszego województwa pełni Jakub Chełstowski. Przez lata zawodowo był związany z finansami, natomiast przez dwie kadencje był radnym w Tychach, gdzie także próbował swoich sił w wyborach na prezydenta tego miasta. W 2018 roku zdobył 33 tysiace głosów w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego, uzyskując tym samym mandat radnego. Następnie decyzją Sejmiku został wybrany na obecne stanowisko.

Zapytaj marszałka województwa śląskiego

W najbliższych dniach na stronie Śląskie. Pozytywna energia można poprzez prywatne wiadomości zadawać pytania Jakubowi Chełstowskiemu. Marszałek udzieli na nie odpowiedzi na filmie, który zostanie opublikowany w niedzielę, 22 listopada o godzinie 18:00.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Iwona Pakosz

PiS stracił radną. Iwona Pakosz odeszła z klubu

Byt wolosz sprzata

2 zdjęcia - prawie 9 lat różnicy

Byt duda w bytomiu

Będzie II tura. Duda zmierzy się z Trzaskowskim...

Byt drewno

Wielka awantura o drewno do kominka

Byt krzysztof wojcik mikrofon

8 lat rządził miastem. Teraz zasiadł w...

Byt pies

Karma dla schroniska za niemal 20 tys. zł

Byt okragly stol miechowice

25 mln zł za szkody górnicze. Jest się z czego...