W bytomskich domach pomocy społecznej staną bramy odkażające

Pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się w szalonym tempie. Ostatnie statystyki dotyczące ilości zachorowań na COVID-19 mogłyby temu przeczyć, aczkolwiek nadal ryzyko zakażenia jest bardzo wysokie. By je ograniczyć w kilku bytomskich placówkach staną bramy dekontaminacyjne.

Gdzie staną bramy odkażające?

W Domu Pomocy Sspołecznej Kombatant zakończyły się prace związane z montażem bramy dekontaminacyjnej. Urządzenie pozwoli na szybkie i dokładne odkażanie personelu, co zminimalizuje wystąpienie zachorowań w placówce. Antywirusowa brama stanie również w DPS Wędrowiec, To nie wszystko, ponieważ podobne bramy staną w noclegowni, Bytomskim Centrum Wsparcia i w dwóch kolejnych domach społecznych.

- Specjalne bramy zainstalujemy także w DPS dla Dorosłych przy ul. Dworcowej, w Bytomskim Centrum Wsparcia przy pl. Szpitalnym oraz w prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie noclegowni dla osób bezdomnych przy ul. Kosynierów w Szombierkach. Koszt jednej takiej bramy to ok. 25 tys. zł. Na ten cel zabezpieczyliśmy już niezbędne środki – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

We wszystkich wyżej wymienionych placówkach łącznie pracuje prawie 300 osób. Jednostki dysponują 500 miejscami dla podopiecznych i osób, które potrzebują wsparcia. Pojawienie się bram w DPS Kombatant i DPS Wędrowiec jest skutkiem porozumienia zawartego przez miasto z krakowską Fundacją NOVIS PLUS. Swoje trzy grosze dodała również Politechnika Śląska, która stworzyła te antywirusowe urządzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=KvUllfEmrsA

Jak działa brama dekontaminacyjna?

Brama odkażająca została stworzona z myślą o personelu medycznym, który cały czas walczy z pandemią. Wyglądem przypomina komorę. Po przekroczeniu progu, urządzenie uruchamia się automatycznie. Na świetlnym panelu znajdują się piktogramy, które wyjaśniają co należy zrobić. Na samym początku brama spryskuje środkiem antywirusowym osobę w pozycji prostej z lekko odchylonymi rękami. Potem należy się obrócić o 180 stopni – środek zostanie wtedy rozpylony na większej powierzchni. Następnie należy podnieść ręce do góry i po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu ponownie się obrócić. Koniec procesu dezynfekcji oznajmia odpowiednia kontrolka.

- Jako uczelnia badawcza, zarówno temu projektowi, jaki i pozostałym wynalazkom i rozwiązaniom powstającym na Politechnice Śląskiej, których celem jest zwalczanie skutków epidemii, bardzo kibicujemy i pomagamy. Uruchomiliśmy na cel walki z epidemią koronawirusa kilka możliwości wsparcia prowadzonych badań, jak np. konkursy projakościowe Politechniki Śląskiej, czy specjalny program "Politechnika przeciw epidemii”. Sytuacja wymaga od nas pełnego społecznego zaangażowania. Politechnika daje swój naukowy potencjał - wiedzę, aparaturę badawczą i ludzi. Zapraszam do współpracy przedstawicieli biznesu, przemysłu i tych, którzy chcieliby wspólnie z nami podjąć walkę z epidemią – dodaje prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Bramy zostały stworzone przez Politechnikę Śląską wraz z inżynierami startupu technologicznego WAAM. Brama odkażająca znalazła się finale międzynarodowego konkursu "Healing Solutions for Tourism Challenge". Wynalazek pokonał ponad 1100 zespołów, z ponad 100 krajów i znalazł się na liście 9 wygranych w konkursie o zasięgu międzynarodowym.

Brama w Szpitalu Specjalistycznym nr 1

To jedna z dwóch pierwszych bram odkażających, które trafiły do polskich szpitali. Dzięki niej personel medyczny może odkażać się będąc nadal w kombinezonie. Czemu to tak ważne? Do zakażenia bardzo często dochodzi właśnie podczas zdejmowania odzieży ochronnej.

Bramy odkażające trafią do bytomskich placówek pomocy społecznych za sprawą nieocenionej pomocy Fundacji NOVIS PLUS, która zajmuje się zrzeszaniem ludzi dobrej woli i osób/jednostek, które potrzebują pomocy. Bramy antywirusowe pomogą zapobiegnąć namnażania się koronawirusa w placówkach, w których często przebywają osoby szczególna narażone na groźne skutki zarażenia COVID-19.

https://www.youtube.com/watch?v=4t5QB2hyKWk

fot. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon