Prezydent Bytomia będzie przewodniczyć zgromadzeniu metropolii

Mariusz Wołosz przejął od Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca, obowiązki przewodniczącego Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jego kandydatura została jednogłośnie przyjęta przez członków zgromadzenia.

Byt mariusz wolosz metropolia

W środę odbyła się comiesięczna sesja Zgromadzenia GZM. W jej trakcie prezydent Sosnowca złożył rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. - Zgodnie z naszymi ustaleniami co roku przedstawiciel kolejnego podregionu jest przewodniczącym zgromadzenia, z czego bardzo się cieszę, że takie zasady zostały podjęte i są one dalej respektowane. Bardzo dziękuję za ten rok współpracy, za możliwość prowadzenia sesji, mogę tylko i wyłącznie żałować, że mogłem to pełnić tylko przez drogę elektroniczną, nie osobiście, bo zawsze dużo lepiej mi się współpracowało i współpracuje w sposób bezpośredni - powiedział Arkadiusz Chęciński.

- Dziękuję za wybór - powiedział Mariusz Wołosz po głosowaniu. - Nie są to łatwe czasy, ja również, a i pewnie jak większość z pań i panów wolą spotkania, które są spotkaniami bezpośrednimi niż w systemie online, no ale to jest kolejny taki etap, w którym trzeba się sprawdzać na innym polu, więc będziemy nadal póki będzie taka konieczność realizowali nasze spotkania w trybie online. Mam nadzieję, że wiosną wszystko się unormuje - dodał.

Prezydent Sosnowca zaproponował wybór Mariusza Wołosza na przewodniczącego. W głosowaniu tajnym wszyscy członkowie Zgromadzenia GZM poparli tę propozycję i tym samym prezydent naszego miasta przez kolejny rok będzie przewodniczył obradom jednego z najważniejszych organów metropolii, który tworzą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie ponad 40 gmin zrzeszonych w związku.

Zgromadzenie Metropolii jest organem uchwałodawczo-kontrolnym. Jego członkowie podejmują uchwały dotyczące sposobu, formy i finansowania projektów związanych z realizacją przez GZM ustawowych zadań. Zgromadzenie pełni również funkcję kontrolną wobec zarządu metropolii.

W skład prezydium Zgromadzenia GZM wchodzi przewodniczący i maksymalnie trzech wiceprzewodniczących. Wraz z objęciem nowej funkcji przez Mariusza Wołosza, nowym wiceprzewodniczącym na jego miejscu został prezydent Tychów - Andrzej Dziuba. Pozostałymi członkami prezydium są: Andrzej Kotala - prezydent Chorzowa oraz Adam Neumann - prezydent Gliwic.

Wczorajsza decyzja zgromadzenia wskazuje, że pozycja Bytomia w metropolii coraz bardziej się umacnia. W zeszłym roku do zarządu związku powołano Jacka Brzezinkę, ówczesnego radnego i dawnego posła na Sejm z Bytomia. Do tamtego momentu Bytom był jedyną ze stolic pięciu podregionów metropolii, które nie miały swojego przedstawiciela w zarządzie GZM. Z ramienia podregionu bytomskiego członkiem zarządu była Karolina Wadowska, reprezentantka Piekar Śląskich, która wówczas uzyskała większe poparcie zgromadzenia, niż kandydat wyznaczony przez poprzednie władze Bytomia.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rondo Praw Kobiet w Bytomiu

Rondo Praw Kobiet w Bytomiu i dyskusja podczas sesji

Dziś nikt do końca nie wie, czym tak naprawdę ogrzewają swoje domy Polacy

ANALIZA. Palenie węglem zakazane od 2028 r.

Byt post bartyli

Powrót Bartyli coraz bliżej? Były prezydent...

Brzezinka pisze list do Bartyli

Radnych nie posłuchasz

Bytomski4 rada25

Po co nam tyle komisji?

Bytomski2 1374665584

Jest wstępna Umowa Partnerstwa - Konsultacje...