Prezydent Bytomia będzie przewodniczyć zgromadzeniu metropolii

Mariusz Wołosz przejął od Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca, obowiązki przewodniczącego Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jego kandydatura została jednogłośnie przyjęta przez członków zgromadzenia.

Byt mariusz wolosz metropolia

W środę odbyła się comiesięczna sesja Zgromadzenia GZM. W jej trakcie prezydent Sosnowca złożył rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. - Zgodnie z naszymi ustaleniami co roku przedstawiciel kolejnego podregionu jest przewodniczącym zgromadzenia, z czego bardzo się cieszę, że takie zasady zostały podjęte i są one dalej respektowane. Bardzo dziękuję za ten rok współpracy, za możliwość prowadzenia sesji, mogę tylko i wyłącznie żałować, że mogłem to pełnić tylko przez drogę elektroniczną, nie osobiście, bo zawsze dużo lepiej mi się współpracowało i współpracuje w sposób bezpośredni - powiedział Arkadiusz Chęciński.

- Dziękuję za wybór - powiedział Mariusz Wołosz po głosowaniu. - Nie są to łatwe czasy, ja również, a i pewnie jak większość z pań i panów wolą spotkania, które są spotkaniami bezpośrednimi niż w systemie online, no ale to jest kolejny taki etap, w którym trzeba się sprawdzać na innym polu, więc będziemy nadal póki będzie taka konieczność realizowali nasze spotkania w trybie online. Mam nadzieję, że wiosną wszystko się unormuje - dodał.

Prezydent Sosnowca zaproponował wybór Mariusza Wołosza na przewodniczącego. W głosowaniu tajnym wszyscy członkowie Zgromadzenia GZM poparli tę propozycję i tym samym prezydent naszego miasta przez kolejny rok będzie przewodniczył obradom jednego z najważniejszych organów metropolii, który tworzą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie ponad 40 gmin zrzeszonych w związku.

Zgromadzenie Metropolii jest organem uchwałodawczo-kontrolnym. Jego członkowie podejmują uchwały dotyczące sposobu, formy i finansowania projektów związanych z realizacją przez GZM ustawowych zadań. Zgromadzenie pełni również funkcję kontrolną wobec zarządu metropolii.

W skład prezydium Zgromadzenia GZM wchodzi przewodniczący i maksymalnie trzech wiceprzewodniczących. Wraz z objęciem nowej funkcji przez Mariusza Wołosza, nowym wiceprzewodniczącym na jego miejscu został prezydent Tychów - Andrzej Dziuba. Pozostałymi członkami prezydium są: Andrzej Kotala - prezydent Chorzowa oraz Adam Neumann - prezydent Gliwic.

Wczorajsza decyzja zgromadzenia wskazuje, że pozycja Bytomia w metropolii coraz bardziej się umacnia. W zeszłym roku do zarządu związku powołano Jacka Brzezinkę, ówczesnego radnego i dawnego posła na Sejm z Bytomia. Do tamtego momentu Bytom był jedyną ze stolic pięciu podregionów metropolii, które nie miały swojego przedstawiciela w zarządzie GZM. Z ramienia podregionu bytomskiego członkiem zarządu była Karolina Wadowska, reprezentantka Piekar Śląskich, która wówczas uzyskała większe poparcie zgromadzenia, niż kandydat wyznaczony przez poprzednie władze Bytomia.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon