Schludniej i cieplej. BSM kontynuuje termomodernizację

Każdy wie, jaką opinią "cieszy się" Bytom. Tutejsze osiedla jednak z roku na rok zmieniają się na lepsze, poprawiając tym samym wizerunek miasta. Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa nie zwalnia tempa i sukcesywnie odnawia kolejne bloki.

Byt wiezowce po termimodernizacji

W ostatnich latach znaczna część budynków znajdujących się w zasobach BSM została już zmodernizowana. Coraz trudniej znaleźć bloki, które jeszcze czekają na remonty, dlatego bytomskie osiedla stają się coraz przyjemniejszymi miejscami do życia. Jednak inwestycje realizowane przez spółdzielnie mają na celu nie tylko poprawę estetyki, ale przede wszystkim zmniejszenie strat ciepła.

Opłaty środowiskowe, podatki, akcyzy itp. sprawiają, że koszty energii wciąż rosną, co dotkliwie doświadczają nasze portfele. Z tego względu wiele osób szuka oszczędności i w tym celu często ograniczają zużycie ciepła w swoich lokalach. W rezultacie poszczególne części budynku bywają niedogrzane, a konsekwencje tego ponoszą także inni mieszkańcy, płacąc jeszcze większe rachunki, albo po prostu odczuwając dyskomfort cieplny.

Dzięki dociepleniu ścian możliwe jest ograniczenie zużycia ciepła przez cały budynek. Wówczas cały blok jest równomiernie ogrzany, zaś wszyscy lokatorzy cieszą się odpowiednią temperaturą w swoich domach, jednocześnie płacąc nawet kilkadziesiąt procent mniej za energię cieplną.

Zarząd Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej już pewien czas temu rozpoczął działania mające na celu termomodernizację budynków o najgorszych parametrach cieplnych. Niektóre bloki zostały docieplone już w latach 80-tych i 90-tychy, lecz stosowano wtedy materiały gorszej jakości, niż obecnie. Izolacje wykonywane w tamtych czasach wykonywano o zbyt małej grubości, która niekiedy wynosiła zaledwie 5 centymetrów. Z kolei izolacja znajdująca się bezpośrednio pod okładzinami z blach trapezowych po wielu latach eksploatacji zaczęła się wykruszać wskutek ekspozycji na czynniki atmosferyczne, natomiast sama blacha wraz z rusztem zaczęła korodować, powodując zagrożenie oderwania się od ściany.

Technologie docieplania budynków dokonały ogromnego postępu w ostatnich dekadach, dlatego współczesne metody są relatywnie tańsze i efektywniejsze. Wraz z rozwojem techniki znacznemu zaostrzeniu uległy również standardy dotyczące izolacyjności i budynki ocieplone pod koniec XX wieku dziś już nie są w stanie ich spełnić.

Jednym z wykonawcą prac termomodernizacyjnych jest firma HEBDA obecna na rynku od wielu lat. Realizacja inwestycji w budynkach wielokondygnacyjnych to niezwykle złożony i odpowiedzialny proces. Paweł Hebda - właściciel firmy - zaznacza, że wykonywane prace zapewnią mieszkańcom komfort i zmniejszenie opłat za ogrzewanie na wiele lat.

Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa w pierwszym etapie zleciła projekty dla trzynastu budynków. Realizacja zadania rozpoczęła się w tym roku od wieżowców przy ul. Cichej 1a, Chorzowskiej 20 i Żeromskiego 29. Wykonawcy wymieniają tam starą izolację, zastępując ją nowoczesnymi materiałami spełniającymi najwyższe wymagania techniczne. Zgodnie z dokumentacją, oszczędność ciepła wyniesie 50%. W efekcie komfort życia w tym budynkach ulegnie pozytywnej zmianie, a przy tym poprawi się ich estetyka, bo obecnie stosowane rozwiązania pozwalają na inne sposoby wykończenia elewacji.

By zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców w trakcie prowadzonych prac są zabezpieczane okna, natomiast teren dookoła bloków po wszystkim zostanie uprzątnięty i przywrócony do stanu pierwotnego.

- Termomodernizacja to jeden z kluczowych procesów inwestycyjnych, które realizujemy w naszych zasobach. Dzięki niemu mieszkańcy będą ponosili mniejsze opłaty za ogrzewanie i jednocześnie zwiększamy estetykę nieruchomości, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie wartości mieszkań. Cieszę się, z tak pozytywnego odbioru tych inwestycji wśród członków spółdzielni - podkreśla Andrzej Panek, Prezes BSM.

Jadąc ulicą Chorzowską można już podziwiać odnowę dwóch pierwszych wieżowców. Obecnie trwają jeszcze prace przy ulicy Żeromskiego. Administracje BSM apelują do wszystkich mieszkańców, aby reagowali na wszelkie akty wandalizmu i zgłaszali je odpowiednim służbom, bo dzięki temu schludne elewacje będą dłużej cieszyć oczy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon