Na bytomskim bloku powstał patriotyczny mural

Ściana szczytowa bloku przy ulicy Strzelców Bytomskich została udekorowana muralem. To efekt kolejnego projektu Stowarzyszenia Jarmark Kultury. Tym razem mural nawiązuje do Bitwy Warszawskiej.

Byt mural strzelcow bytomskich

Mural powstał na budynku przy ul. Strzelców Bytomskich 9, obok sklepu Black Red White. Jego autorem jest Piotr Graf. Artysta stworzył obraz przedstawiający duchy marszałka Józefa Piłsudskiego i polskich żołnierzy walczących z czerwonymi demonami na tle panoramy współczesnej Warszawy, natomiast poniżej umieścił napis "Za wolność" na biało-czerwonej wstędze.

Lokalizacja muralu nie jest przypadkowa, bowiem udział w Bitwie Warszawskiej brał m.in. 1. Pułk Strzelców Bytomskich. Odegrał on bardzo ważną rolę, broniąc fortów Zegrze i Dębe oraz walcząc z Armią Czerwoną w rejonie Przedmościa Warszawskiego. Powstanie muralu zostało dofinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach "Programu 1920 - polskie zwycięstwo dla Wolności Europy. Wspólnie świętujmy stulecie Bitwy Warszawskiej". Inicjatorem projektu było Stowarzyszenie Jarmark Kultury.

To kolejny mural stworzony za sprawą tej organizacji. Wcześniej Jarmark Kultury odnowił podcienia na ulicy Gliwickiej tworząc w nich obrazy przedstawiający dawny Komisariat Plebiscytowy, który mieścił się niegdyś po drugiej stronie ulicy w nieistniejącym już Hotelu Lomnitz. Społecznicy przy wsparciu sponsora zrewitalizowali również przejście z ul. Katowickiej na Krakowską, gdzie z kolei wykonano mural upamiętniający Powstania Śląskie. Natomiast w październiku Jarmark Kultury zorganizował 400 ml Graffiti Festival, w ramach którego w tunelu pod dworcem kolejowym powstał szereg murali nawiązujących do legend bytomskich.

fot. Roksana Druszcz

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jan Nowicki w filmie Magnat

Zmarł Jan Nowicki. Przypominamy bytomski rozdział jego życia

Parowóz i lokomotywa spalinowa

Industriada 2022 w Bytomiu: przejazdy parowozem i drezyną

Złote Maski dla Bytomia

Złote Maski. Twórcy z Bytomia zostali nagrodzeni

Jacek Kaczmarski

Najbardziej znane piosenki Jacka Kaczmarskiego w Beceku

Byt La Rondine

Nowy sezon artystyczny w Operze Śląskiej

Byt sala kinowa gloria

Cinema City wciąż zamknięte. BCKino znów działa

Byt marsz dla jezusa

Regionalny Marsz dla Jezusa w Bytomiu