Kolejne pieniądze z Ministerstwa Sportu dla Bytomia

Kompleks piłkarski na Rozbarku będzie kolejnym w naszym mieście, na terenie którego znajdzie się pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią. Będzie to możliwe dzięki pozyskaniu pokaźnego dofinansowania z Ministerstwa Sportu.

Byt stadion rozbark

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier Piotr Gliński oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu Anna Krupka przedstawili kolejne rozstrzygnięcia w tegorocznym programie "Sportowa Polska". To już piąte i ostatnie rozdanie środków w tej edycji. Na dofinansowania inwestycji w rozwój lokalnej infrastruktury sportowej resort przeznaczy rekordową kwotę w wysokości 314 milionów złotych (dla porównania w dwóch poprzednich latach średnia wynosiła ok. 271,5 mln zł).

- Zdajemy sobie sprawę, że nowoczesne obiekty sportowe są niezbędne, aby każdy obywatel, w każdym wieku, miał możliwość uprawiania sportu i podejmowania aktywności ruchowej. To podstawa zdrowego społeczeństwa. Dlatego też na rozwój infrastruktury sportowej kładziemy szczególny nacisk zarówno w wymiarze wyczynowym - wspierając sportowców zawodowych, jak i powszechnym - dbając o wszystkich obywateli - powiedział Piotr Gliński.

Poprzez program "Sportowa Polska" ministerstwo wspiera zadania inwestycyjne związane z obiektami sportowymi na terenie całego kraju. Fundusze przyznawano na trzy grupy inwestycji: obiekty szkolne, modernizacja obiektów służących klubom sportowym oraz pozostałe ogólnodostępne obiekty. O środki mogli się starać gospodarze obiektów ogólnodostępnych, które umożliwiają masowe uprawianie sportu. W sumie w ramach tegorocznej edycji programu przyznano wsparcie dla 223 inwestycji.

Na Rozbarku powstanie boisko ze sztuczną nawierzchnią

Wśród dofinansowanych projektów znalazła się przebudowa boiska treningowego GKS Rozbark w Bytomiu. Nasze miasto uzyskało na ten cel jedną z większych dotacji w ostatnim rozstrzygnięciu. Ministerstwo Sportu przekaże na tę inwestycję 2 059 900 zł. Dzięki temu mieszkańcy dzielnicy doczekają się boiska z prawdziwego zdarzenia, o które starali się w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt zyskał wówczas największe poparcie bytomian, co pozwoliło przeprowadzić koniecznych prace, bez których przebudowa boiska nie byłaby możliwa.

Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego trybuna stadionu GKS Rozbark była wyłączona z użytku z uwagi na pogarszający się stan obiektu i istniejące zagrożenie dla przebywających tam kibiców. Problem stanowił mur oporowy osuwający się w stronę boiska treningowego. Miasto zleciło wykonanie ekspertyzy technicznej, w której również określono niezbędne naprawy. Następnie wybrany w drodze przetargu wykonawca rozebrał mur oporowy trybuny, po czym go odtworzył, odnowił strefę oparcia na fundamentach stalowej konstrukcji zadaszenia, zabezpieczył ją antykorozyjnie i pomalował. Ponadto wyremontowano schody od strony boiska treningowego i wyprofilowano skarpę. Do świąt Bożego Narodzenia wykonawca ma jeszcze przemalować dach i odświeżyć znajdujący się na nim napis "GKS Rozbark". Koszt wykonania ekspertyzy i przeprowadzeniu robót budowlanych wyniesie w sumie 425 tys. zł.

Po zrealizowaniu prac na trybunie droga do przebudowy boiska treningowego jest otwarta. Zgodnie z planami w miejscu zrytej przez dziki płyty ma powstać nowoczesne pole do gry ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. Obiekt ma zostać także ogrodzony i wyposażony w system monitoringu. Jak informuje klub, przetarg na wybór wykonawcy ma zostać ogłoszony w styczniu 2021 roku. Boisko powinno być gotowe na początku 2022 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon