Metropolitalna Wigilia dla Samotnych 2020 – w tym roku mobilna

Święta tuż tuż, a wraz z nimi Wigilia Bożego Narodzenia. Cyklicznie organizowana Metropolitalna Wigilia dla Samotnych przybierze w tym roku nieco inną formę ze względu na obostrzenia wywołane epidemią koronawirusa. Miasta GZM oraz fundacja Wolne Miejsca wraz z całym orszakiem wolontariuszy i darczyńców postanowiły połączyć siły i wesprzeć samotnych. Oto harmonogram pandemicznej wigilii.

Byt 09878

W poprzednich latach, gdy nie było obaw przed zakażeniem się koronawirusem, przy wigilijnym stole w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym zasiadało klika tysięcy osób. Metropolia uruchamiała wtedy specjalne, bezpłatne linie autobusowe, którymi można było dotrzeć na miejsce. W tym roku wspólna świąteczna kolacja nie jest możliwa przede wszystkim ze względu na obowiązujące obostrzenia. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z fundacją Wolne Miejsca wpadła na pomysł zorganizowania Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych jednak w nowej formule, która będzie zgodna z restrykcjami.

– W tym roku, ze względu na trwającą pandemię wydarzenie musi przybrać formę mobilną, więc i my – dostosowując do aktualnych potrzeb – tę mobilność chcemy wesprzeć, wynajmując m.in. samochody chłodzące, które potrzebne są do przetransportowania świątecznych dań. Wsparcie organizacyjne to jedno, ale docierają do nas sygnały, że niektórzy pracownicy naszego urzędu postanowili zaangażować się w to wydarzenie jako wolontariusze – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Wigilia w dobie pandemii

Tegoroczna świąteczna kolacja zostanie dostarczona wprost do domów osób potrzebujących przez wolontariuszy. Akcja odbędzie się 24 grudnia w godzinach od 7.00 do 15.00. Będzie to mała namiastka prawdziwej wigilijnej wieczerzy, jednak przy uwzględnieniu panujących obostrzeń. Wolontariusze zapewnią osobom samotnym nie tylko ciepły posiłek, ale też obdarują miłym słowem i dużą dozą życzliwości. Mimo pandemii, świąteczny klimat zostanie zachowany.

Wszystkie samotne osoby, które nie mogą wziąć udziału w wigilii w gronie najbliższych, ze względu na swoją ciężką sytuację życiową lub materialną, mogą zadzwonić na specjalną infolinię uruchomioną przez Fundację Wolne Miejsca. Jest ona czynna od 5 do 20 grudnia przez całą dobę pod numerem telefonu 32 723 28 28.

Organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja Wolne Miejsca oraz Metropolia GZM. Akcję wspierają prezydenci i burmistrzowie 13 miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli – w tym prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

fot. metropoliagzm.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon