Nie tylko torowisko. Ulica Modrzewskiego też przejdzie remont

Ulica Frycza Modrzewskiego od lat należy do najgorszych dróg w Bytomiu. Dziury i koleiny to codzienność poruszających się po niej kierowców. Ulica jednak wreszcie doczeka się solidnego remontu.

Byt modrzewskiego

Na początku listopada informowaliśmy o wyłonieniu wykonawcy przebudowy infrastruktury tramwajowej wzdłuż ulicy Frycza Modrzewskiego w Szombierkach. Inwestycja ma objąć również remont skrzyżowania z ul. Zabrzańską i wprowadzenie na nim zmian w organizacji ruchu, z czego najbardziej zauważalną będzie montaż sygnalizacji świetlnej.

Teraz wiadomo, że zakres prac na ul. Modrzewskiego zostanie znacznie rozszerzony. Będzie to możliwe za sprawą dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto pozyskało środki, dzięki którym zostanie sfinansowana przebudowa drogi na całej jej długości od granicy z Rudą Śląską do skrzyżowania z ul. Zabrzańską. Roboty obejmą nie tylko modernizację samej jezdni, ale także przebudowę lub budowę przystanków komunikacji miejskiej, sygnalizacji świetlnej, ciągu pieszo-rowerowego oraz przejść dla pieszych.

Prace projektowe mają rozpocząć się w 2021 roku, natomiast realizacja części budowlanej przypadnie na 2022 r. Jeśli uda się szybciej przygotować dokumentację i uzyskać niezbędne pozwolenia, to drogowcy mogliby przejść do działania jeszcze w 2021 roku.

Są też pieniądze na przebudowę ul. Nickla

Dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wystarczy również na przebudowę ulicy Nickla w Miechowicach.

- Drugą ulicą, jaką planujemy przebudować z Funduszu Inwestycji Lokalnych jest jedna z głównych dróg w Miechowicach - ulica Nickla. Zakres prac przewiduje nie tylko modernizację drogi na odcinku 1,4 km, ale również wykonanie oraz przebudowę istniejących ciągów pieszo–rowerowych na odcinku prawie 1,3 km - powiedział Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

W planach jest także przebudowa lub stworzenie nowych przejść dla pieszych, a także budowa nowego ronda na skrzyżowaniu z ulicą Daleką, które ma zapewnić większą przepustowość. Podobnie, jak w przypadku inwestycji w Szombierkach, prace projektowe ruszą na początku przyszłego roku, a budowa ma nastąpić najpóźniej w 2022 r.

- Cały czas staramy się pozyskiwać fundusze na modernizację dróg w Bytomiu. Tym razem zaaplikowaliśmy także o środki w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dziękuję za wsparcie wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wniosku oraz radnemu Maciejowi Bartkowowi oraz Kamilowi Jaszczakowi, Dyrektorowi Biura Poselskiego Mateusza Morawieckiego w Katowicach, którzy pomogli rozwiązać nam problem zaistniały na etapie składania wniosku - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Łącznie ze środków RFIL do Bytomia trafi 15 milionów złotych.

- Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie działania podjęte osobiście przez bytomianina, Kamila Jaszczaka, Dyrektora Biura Mateusza Morawieckiego w Katowicach - mówi radny Maciej Bartków. - Cieszę się, iż kolejne ulice miasta, po latach zaniedbań, zostaną wyremontowane. Szczególnie raduję się z remontu ulicy Nickla, jednej z ważniejszych ulic Miechowic - dodaje.

fot. Google Street View

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon