Kronika Policyjna: 14 grudnia [przegląd]

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 638782

26-latek zatrzymany w pościgu

Kierowca fiata nie zatrzymał się do kontroli i próbował uciec przed policjantami. Po krótkim pościgu został zatrzymany. Jak się później okazało, miał co najmniej kilka powodów do ucieczki. Teraz grozi mu kara do 5 lat więzienia.

W sobotę po 22.00 policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą bytomskiej komendy, postanowili zatrzymać do kontroli na ul. Miarki fiata seicento, którego kierowca podczas jazdy korzystał z telefonu komórkowego. Kiedy kryminalni dali mu znak do zatrzymania, ten podjechał do krawędzi jezdni, lecz po chwili gwałtownie ruszył. Policjanci natychmiast rozpoczęli pościg. Już kilka ulic dalej zatrzymali uciekiniera. 26-letni bytomianin nie miał prawa jazdy i jak się okazało, posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mundurowi zwrócili też uwagę na zachowanie kierowcy, który był pobudzony. To dało podstawy do użycia narkotestera, który pokazał wynik pozytywny. Jednak to nie wszystko. Stróże prawa przeszukali pojazd, a w jego wnętrzu znaleźli amfetaminę, z której można było przygotować ok. 30 działek dilerskich. Kierowca został zatrzymany. Noc spędził w policyjnej celi. W niedzielę usłyszał zarzuty.

Zatrzymany odpowie za posiadanie narkotyków, kierowanie autem pod ich wpływem wpływem, złamanie zakazu prowadzenia pojazdów i niezatrzymanie się do kontroli drogowej, co od 2017 roku jest przestępstwem, za które można trafić „za kraty” nawet na 5 lat. 26-latek nie uniknie również odpowiedzialności za wykroczenia, których dopuścił się podczas ucieczki.

Pijany kierowca suzuki

Nietrzeźwy kierowca to potencjalny sprawca niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Wiedzą o tym stróże prawa, którzy wyeliminowali z ruchu kolejnego nietrzeźwego kierowcę. Nie ma i nie może być przyzwolenia na takie nieodpowiedzialne zachowanie na drodze!

Każda osoba, która piła wcześniej alkohol i decyduje się wsiąść za kierownicę, to ogromne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze dla siebie, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pomimo policyjnych apeli i informacji o konsekwencjach związanych za jazdę po alkoholu, ciągle nie brakuje tych, do których żadne ostrzeżenia nie docierają. W sobotę w nocy policjanci z Szombierek na ulicy Zabrzańskiej zatrzymali do kontroli osobowe Suzuki. Za kierownicą siedział 45-letni mieszkaniec Bytomia. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto kierowca nie powinien wsiadać za „kółko”, gdyż nie posiadał prawa jazdy. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto zatrzymani muszą się liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów na okres minimum 3 lat, a także obligatoryjnym świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych.

Wpadli z narkotykami

W miniony weekend bytomscy stróże prawa zatrzymali trzy osoby posiadające narkotyki. Policjanci przejęli amfetaminę i tabletki extasy. Mężczyzn w wieku od 23 do 49 lat teraz czeka spotkanie z wymiarem sprawiedliwości. Grozi im do 3 lat więzienia.

Policjanci z „jedynki” oraz „trójki”, prowadzili działania przeciwko przestępczości narkotykowej. Wynikiem ich pracy było zatrzymanie trzech mężczyzn w wieku od 23 do 49 lat. Wszyscy to mieszkańcy Bytomia. Stróże prawa przejęli amfetaminę oraz tabletko extasy. Teraz śledczy zatrzymanym przedstawią zarzuty, a następnie czeka ich spotkanie z wymiarem sprawiedliwości. Grozi im kara do 3 lat więzienia.

Bezpieczne skrzyżowania w liczbach

Drogówka podsumowała działania o nazwie „Bezpieczne skrzyżowania”. Głównym ich celem było ograniczenie liczby zdarzeń oraz liczby ofiar wypadków drogowych zaistniałych w rejonie skrzyżowań. Mundurowi ujawnili 29 wykroczeń.

Dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg na skrzyżowaniach oraz egzekwowanie od kierujących i pieszych obowiązujących w tym zakresie przepisów, to główne cele prowadzonych działań o nazwie „Bezpieczne skrzyżowania". Policjanci z bytomskiej drogówki pełnili służbę w kilku wytypowanych punktach miasta. W trakcie akcji mundurowi sprawdzali trzeźwość kierowców, prawidłowość parkowania w rejonach skrzyżowań, przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości oraz stosowania pasów bezpieczeństwa. Stróże prawa zwracali także uwagę na zachowanie pieszych uczestników ruchu drogowego.

Mundurowi ujawnili 29 wykroczeń. Z czego, aż 26 popełnili kierowcy pojazdów mechanicznych. Głównym ich grzechem była nadmierna prędkość.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon