Wpierw odrestaurowali Pałac Wincklerów. Teraz odnowią bytomską perłę

Krakowska firma "DeS" dokonała niemal niemożliwego, odbudowując z ruin ocalały fragment pałacu w Miechowicach. Efekty jej wysiłku zapierają dech w piersiach. Przedsiębiorstwo podjęło się kolejnego wyzwania w naszym mieście - odrestaurowuje zabytkowy gmach, w którym mieści się dziś Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

Byt remont mdk nr 1

Budynek przy ulicy Powstańców Warszawskich nie rzuca się zbytnio w oczy. Brudna, wręcz czarna elewacja sprawia, że zupełnie gubi się otoczeniu. Wystarczy jednak troszkę się jej przyjrzeć, aby dostrzec jej piękno. Front kamienicy pokryty jest naturalnym piaskowcem, portal okalający główne wejście został ozdobiony imponującymi płaskorzeźbami, które można zauważyć również na balkonie z dwoma monumentalnymi, kilkumetrowymi kolumnami. Prawdziwe cuda kryją się natomiast w środku... Ściany na klatce schodowej pokryto kolorowym kamieniem i ozdobiono kolejnymi płaskorzeźbami, a w oknie umieszczono wielki witraż. W poszczególnych pomieszczeniach można natknąć się na oryginalne, przedwojenne boazerie, a nawet autentyczne wyposażenie. Z kolei na tyłach budynku mieści się kameralny, ale niezwykle urokliwy ogród z tarasem.

MDK nr 1 to jeden z najcenniejszych zabytków Bytomia, dlatego bardzo dobrze, że jego remontu podjęła się sprawdzona firma. Krakowski "DeS" niedawno oddał do użytku Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach, po którym dziś w ogóle nie widać, że jeszcze niedawno był całkowitą ruiną. W swojej ponad 30-letniej historii firma wyremontowała m.in. mury miejskie w Dobczycach, pomieszczenia Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, elewację Sądu Rejonowego w Będzinie, czy stajnie książęce w Pszczynie.

Inwestycja przy ul. Powstańców Śląskich obejmuje renowację i modernizację gmachu zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Front z piaskowca zostanie oczyszczona, tynk elewacji od strony ogrodu zostanie naprawiony, a cegły glazurowane w wewnętrznym podwórzu zostaną odnowione. Aby poprawić parametry termiczne obiektu część stolarki drzwiowej i okiennej zostanie wymieniona, natomiast remont przejdzie również dach. Warto dodać, że budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

https://www.youtube.com/watch?v=x0TV3yIqags

Przedsięwzięcie jest realizowane w systemie projektuj-buduj. Wykonawca musiał wpierw opracować dokumentację projektową i uzyskać niezbędne pozwolenia i uzgodnienia, a dopiero później mógł przystąpić do robót budowlanych. Za przygotowanie projektu odpowiada bytomska pracownia architektoniczna Pronobis Studio, która doskonale zna ten obiekt, ponieważ jej właściciele od lat angażują się w działalność kulturalną MDK nr 1 i współorganizują wiele różnych wydarzeń.

Renowacja budynku i pomieszczeń MDK nr 1 jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Wartość inwestycji wynosi 8,8 mln zł, z czego 4 mln zł pokryje UE, 0,5 mln zł polski rząd, natomiast 4,3 mln zł stanowi wkład własny gminy.

fot. UM Bytom / Hubert Klimek

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon