Temat stadionu Polonii powraca. Jutro konferencja

Od kilku lat Polonia Bytom jest w zasadzie klubem bezdomnym, choć spośród tutejszych drużyn piłkarskich, rywalizuje w najwyższej lidze. Można więc było się spodziewać, że kwestia budowy nowego stadionu prędzej, czy później powróci. Tak też się stało na dzisiejszej sesji budżetowej, a zaprezentowana koncepcja wydaje się być najbardziej realistyczną, spośród wszystkich niespełnionych wizji, jakie dotąd poznaliśmy.

Byt boisko pilkarska bytom

Trudno zliczyć wszystkie pomysły na zagospodarowanie słynnego Olimpu. Zamierzano już m.in. zadaszyć stare trybuny zbudowane na wałach ziemnych, a od strony ulicy Olimpijskiej wznieść przeszklony hotel, etapowo modernizować infrastrukturę tego przedwojennego obiektu, a także zbudować zupełnie od podstaw cały kompleks sportowy obejmujący stadion piłkarski oraz halę z dwoma lodowiskami i basenem (!).

Z powyższymi koncepcjami był taki problem, że albo były zbyt kosztowne, jak na ówczesne możliwości miasta, albo zbyt drogie w stosunku do efektów, jakie miały przynieść (np. budowa niesławnego "Żagla", który nie chronił ani przed deszczem, ani przed słońcem kosztowała aż 4,8 mln zł).

Podczas dyskusji nad przyjęciem Wieloletniej Prognozy Finansowej prezes BS Polonia Bytom Sławomir Kamiński zaprezentował zupełnie nową wizję obiektu dla "Królowej Śląska". Co ciekawe, tym razem zaplanowano inwestycję, którą miasto Bytom mogłoby zrealizować za własne pieniądze, bez szukania dofinansowania z funduszy zewnętrznych, czy zaciągania kolejnych kredytów. Podczas prezentacji szef bytomskiego klubu podkreślał, że przede wszystkim chodzi o zapewnienie odpowiednich warunków dla akademii piłkarskiej, która w tej chwili ma już 300 wychowanków, przy jednoczesnym spełnieniu wymogów rozgrywek seniorskich.

Koncepcja Sławomira Kamińskiego przewiduje budowę pełnowymiarowego boiska z trawą syntetyczną z trybunami na 2 200 miejsc oraz trzykondygnacyjnym budynkiem klubowym. W razie potrzeby, istniałaby możliwość zwiększenia pojemności stadionu do ok. 3 000 miejsc poprzez dobudowę kolejnych trybun za bramkami. Obiekt ma spełniać standardy licencyjne dla rozgrywek II ligi (obecnie Polonia gra w III lidze), a po rozbudowie mógłby warunkowo uzyskać dopuszczenie do wyższych klas rozgrywkowych.

Nowy, kameralny stadion miałby powstać obok istniejącego boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Piłkarskiej, na terenach tzw. boisk żwirowych. Koszt budowy szacuje się na 18 mln zł. Realizacja inwestycji ma przypaść na lata 2021 - 2023, dzięki czemu jej koszty nie byłyby aż tak bardzo obciążające dla budżetu miasta.

Jutro o 8:30 odbędzie się konferencja prasowa władz Bytomia oraz zarządu BS Polonia Bytom, na której zostaną przedstawione szczegóły planowanego przedsięwzięcia. Transmisję na żywo będzie można zobaczyć na naszej stronie na Facebooku.

fot. BS Polonia Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon