Bytomska Izba Przemysłowo-Handlowa działa już 25 lat!

Lokalni przedsiębiorcy mają powody do dumy. Bytomska Izba Przemysłowo-Handlowa, która zrzesza firmy z naszego miasta, działa już od 25 lat. Mimo upływu czasu wciąż się rozwija i przyciąga kolejnych członków.

Byt krzysztof gajos biph

BIPH pierwotnie działała pod nazwą Stowarzyszenia Inwestorów Krajowych i Zagranicznych, lecz wkrótce przyjęła obecny szyld. Od 1995 r. izba zrzesza przedsiębiorców oraz inwestorów z obszaru Bytomia, aby zacieśniać współpracę między nimi, wspierać rozwój przedsiębiorczości w mieście i reprezentować interesy środowiska biznesowego przed administracją państwową i lokalną. W ćwierćwiecze izby śmiało można przyznać, że powyższe cele udaje się z powodzeniem realizować.

Przedstawiciele BIPH przez szereg lat wspierali przedsiębiorców w Bytomskiej Radzie Biznesu przy prezydencie miasta, uczestniczyli w konsultacjach dotyczących bieżących decyzji władzy samorządowej, w tym m.in. w zakresie umów dzierżawy, wykupu lokali użytkowych, zwolnień od podatku od nieruchomości dla inwestorów prowadzących nowe przedsięwzięcia, jak również innych istotnych dokumentów (np. Gminnego Programu Rewitalizacji, czy Strategii Rozwoju Miasta "Bytom 2020+").

Jednym z głównych elementów działalności izby jest poszerzanie kontaktów biznesowych zarówno w wymiarze lokalnym, jak i międzynarodowym, dlatego nawiązano współpracę z izbami przemysłowo-handlowymi z Niemiec i Ukrainy, członkowie BIPH uczestniczyli w szkoleniach biznesowych organizowanych za granicą, a także byli obecni na spotkaniach gospodarczych przeprowadzanych przez konsulat RP w Ostrawie.

Na lokalnym gruncie bytomska izba regularnie organizuje przeróżne wydarzenia, wśród których można wyróżnić Śniadania Biznesowe łączące szkolenia specjalistyczne z mniej oficjalnym networkingiem, Kiermasze Promocyjno-Handlowe, Seminaria Gospodarcze MŚP Miasta Bytomia poświęcone analizie ekonomicznej firm, omówieniu ważnych spraw dotyczących gospodarki i przedsiębiorczości oraz nowych instrumentów i narzędzi, czy też doroczne Pikniki Biznesu i Sportu, będące okazją do spotkań pomiędzy właścicielami i szefami bytomskich firm z trenerami i zawodnikami tutejszych klubów sportowych.

Dziś Bytomska Izba Przemysłowo-Handlowa skupia w swoim gronie blisko 70 podmiotów gospodarczych. Lista członków obejmuje zarówno duże firmy, jak np. Węglokoks-Kraj sp. z o.o., Orzeł Biały S.A., bądź Mostva sp. z o.o., ale też małe przedsiębiorstwa, jak np. dobrze wszystkim znany sklep rowerowy RB Rowerek Roman Badura. W izbie mile widziani są wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wysokość ich obrotów, liczbę pracowników, czy posiadany majątek. Liczy się zaangażowanie i chęć do współdziałania na rzecz rozwoju gospodarczego miasta.

Jubileuszowy rok 2020 zbiegł się z pandemią koronawirusa. W tym trudnym czasie działalność BIPH jest szczególnie istotna. Zarząd izby z prezesem Krzysztofem Gajosem na czele stale zapewnia bytomskim przedsiębiorcom wsparcie w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych, organizacyjnych i prawnych, a także pomaga w zdobywaniu nowych partnerów i klientów. Dzięki temu można pokusić się o prognozę, iż BIPH z pewnością podoła wyzwaniom kolejnego ćwierćwiecza swojego istnienia.

https://www.youtube.com/watch?v=8BspHDfSayo

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon