XIV Bytomska Jesień Literacka online

26 oraz 27 grudnia b.r. BECEK za pośrednictwem facebooka oraz youtube transmitował finał tegorocznej Bytomskiej Jesieni Literackiej.

Pomimo wielu utrudnień związanych z panującą obecnie pandemią Bytomskie Centrum Kultury z powodzeniem przeprowadziło wydarzenia zaplanowane na tegoroczną, czternastą już, Bytomską Jesień Literacką. I chociaż może to się wydać dziwne – dla części z tych wydarzeń nowy sposób realizacji i transmisji online okazał się strzałem w dziesiątkę i przyczynił się do ich rozgłosu – znacznie powiększyła się grupa odbiorców i to na dużą skalę.

Najlepszym tego przykładem był XXIV Turniej Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka. W minionych latach Turniej miał charakter regionalny i przeprowadzany „na żywo”. W najlepszym czasie gromadził średnio 25 uczestników z Bytomia i miast ościennych. Po otrzymaniu tegorocznej formuły online do konkursu zgłosiło się 153 uczestników z każdego zakątka Polski, mało tego, do Bytomia dotarły zgłoszenia od Polaków mieszkających we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii. Jury, w którego skład weszli bytomscy poeci: Marcin Hałaś, Krzysztof Karwat i Grzegorz Olszański po burzliwych obradach przyznało nagrody pieniężne siedmiu autorom. Pierwszą nagrodę otrzymał Bartosz Konstrat z Warszawy, druga powędrowała do Wojciech Roszkowskiego z Nowego Sącza. Równorzędne trzecie nagrody otrzymali: Dawid Markiewicz z Czeladzi oraz Danuta Hein ze Świętochłowic. Wyróżnienia przypadły Agnieszce August-Zarębskiej z Wrocławia, Adamowi Bolesławowi Wierzbickiemu z Dłużka w województwie warmińsko – mazurskim oraz Marcie Jurkowskiej z Olkusza. Publikacja nagrodzonych utworów na facebooku oraz tak duży zasięg konkursu sprawiły, że wiersze mogła przeczytać i na bieżąco komentować znacznie większa grupa osób niż zazwyczaj.

Nie inaczej było z 29. Festiwalem Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”, który w tym roku odbył się wyjątkowo w listopadzie, w ramach Bytomskiej Jesieni Literackiej, a nie jak przez minione 28 lat - w czerwcu. Na konkurs napłynęło 26 zgłoszeń od solistów i zespołów z różnych stron Polski, a zamieszczone nagrodzone utwory doczekały się kilkunastu tysięcy wyświetleń, setek polubień i komentarzy. Także dużą zaletą tejże formuły był dłuższy czas na przygotowanie aranżacji muzycznych dla laureatów. I tym sposobem zarejestrowany w grudniu Koncert Galowy z towarzyszeniem Koncertowej Orkiestry Dętej „Power of Winds” pod dyrekcją Klaudiusza Jani prezentuje się naprawdę imponująco. I co także ważne – koncert zostanie zaprezentowany publiczności także na żywo, gdy tylko warunki na to pozwolą. Dla porządku dziennikarskiego dodajmy, że Grand Prix Kwiatów na kamieniach 2020’ otrzymała Amelia Lewandowska z Tarnowskich Gór. Pierwsza nagroda przypadła Irenie Salwowskiej z Wrocławia, druga Grzegorzowi Paczkowskiemu z Warszawy, a trzecia zespołowi „Drach” z Chorzowa. Wyróżnienia otrzymali: zespół „Pielesze” ze Świdnicy oraz jedyna w tym gronie bytomianka – Eliza Ćwięczek.

Obok wspomnianych wyżej konkursów – w ramach XIV Bytomskiej Jesieni Literackiej miały miejsce transmitowane na facebooku oraz kanale youtube wieczory autorskie. Mogliśmy się spotkać z Martą Knopik autorką książki "Czarne Miasto". Książka to debiut literacki, który opowiada o losach śląskiej rodziny splecionych niczym warkocz z tego, co realne, i z tego, co magiczne, prowadzących do odkrycia tajemnicy sięgającej wiele lat wstecz. "Czarne Miasto" jest utkane z legend, fragmentów starych kronik i chaosu sprzętów pozostawionych przez kolejne pokolenia. Odbyło się także spotkanie z Anną Meiser – autorką książki „Maria Halina Szulc – bytomianka ze Zbaraża. O życiu zapisanym w wierszach”. Anna Meiser opracowała zbiór wierszy Marii Haliny Szulc - prawie już zapomnianej bytomskiej poetki. Wiersze Marii Szulcowej to opis jej życia, ale również historia i dzieje Polaków doświadczonych trudem wojny, którzy jak ona przybyli do Bytomia, rozpoczynając nowe życie. Widzowie mogli też uczestniczyć w wieczorze poetyckim twórców z grupy artystycznej „Obok Sceny” – działającej już od 18 lat w Bytomiu. Można było posłuchać wierszy i piosenek poetyckich. W spotkaniu wzięli udział: Karolina Opara-Zych, Hanna Dikta, Eliza Ćwięczek, Mariola Konieczna, Paweł Kobylewski.

https://www.youtube.com/watch?v=40NsMkQv0ac

Ukoronowaniem XIV Bytomskiej Jesieni Literackiej był koncert finałowy, który podobnie jak w zeszłym roku został połączony z wręczeniem Młodzieżowych Nagród Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury – WENA, które otrzymali uzdolnieni młodzi artyści związani z Bytomiem: Julia Bielska, Daniel Nowak, Danuta Ungier oraz Wiktoria Zorychta. Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz wręczył także Nagrody Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury – MUZA, które w tym roku przypadły wyjątkowym osobistościom: Katarzynie Lazar z Bytomskiego Centrum Kultury, dyrektorce Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu – Jolancie Sznajder oraz działającemu przy Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark teatrowi „Integra”. Uroczystość uświetnił Koncert Laureatów XXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” z towarzyszeniem Koncertowej Orkiestry Dętej „Power of Winds” pod dyrekcją Klaudiusza Jani.

https://www.youtube.com/watch?v=xSb3CwBMphI

To wydarzenie przejdzie do historii. W związku z pandemią realizacja była, pod wieloma względami, trudnym przedsięwzięciem. Jednak efekt przerósł nasze oczekiwania. Jesteśmy dumni z realizacji, a laureatom jeszcze raz gratulujemy wygranej.

Chcesz się przekonać? Serdecznie zapraszamy na kanał youtube oraz facebook Bytomskiego Centrum Kultury. Wszystkie realizacje czekają na wielokrotne i bezpłatne odtwarzanie. Życzymy miłego odbioru.

Partnerem wydarzenia była firma PEC - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Bytomia.

Wiesław Ciecieręga
Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon