Bytomianie nie chcą biało-czerwonej flagi?

W ramach projektu „Pod biało-czerwoną” rząd zapowiedział sfinansowanie masztów z polską flagą w każdej gminie. Pomysł musiał jednak zyskać poparcie mieszkańców. Głosowanie już się zakończyło i okazało się, że bytomianie nie byli zbyt zainteresowani rządową akcją.

Byt polska flaga

- „Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami – czytamy na rządowej stronie.

Ilu mieszkańców Bytomia poparło pomysł masztu z polską flagą?

Sfinansowanie budowy masztu z polską flagą uzależnione było od inicjatywy mieszkańców. W gminach do 20 tys. mieszkańców potrzeba było 100 głosów, od 20 do 100 tys. mieszkańców - 500 głosów, a w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców – 1000 głosów.

Głosowanie nad rządowym projektem ruszyło w sierpniu i początkowo miało się zakończyć 11 listopada. Później termin przedłużono do 31 grudnia 2020 r. Mieszkańcy Bytomia jednak nie byli zbyt zainteresowani tą akcją. Pomysł ustawienia masztu z biało-czerwoną flagą poparło w naszym mieście tylko 460 osób, co stanowi 46% wymaganej liczby mieszkańców.

Jak głosowano w sąsiednich miastach?

W sąsiednich miastach głosowanie zakończyło się podobnie. W Chorzowie projekt poparło tylko 128 mieszkańców (12% wymaganej liczby), w Zabrzu 153 (15% wymaganej liczby), w Rudzie Śląskiej 374 (37% wymaganej liczby), w Świętochłowicach 335 (67%), w Piekarach Śląskich 228 głosów (57% wymaganej liczby), w Tarnowskich Górach 78 (15% wymaganej liczby), a w Radzionkowie tylko 34 osoby (34% wymaganej liczby).

W kraju projekt „Pod biało-czerwoną” największe poparcie zyskał w gminie Stawiski w woj. podlaskim – za było 14 001 osób, co stanowi 14 001% wymaganej liczby głosów. W woj. śląskim rządowy pomysł najliczniej poparli mieszkańcy gminy Ślemień w powiecie żywieckim – za były 2083 osoby czyli 2083% wymaganej liczby głosów. Gmina ta zdobyła także 7 miejsce w kraju w bezwzględnej liczbie głosów.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon