Nadchodzi rewolucja energetyczna na Śląsku

Byt b 1

Green Power Plant może zrewolucjonizować rynek energetyczny na Śląsku, ale także w Polsce. Elektrociepłownia biomasowa jest bardziej ekologiczna i ekonomiczna niż obecne źródła energii. O niezwykłym projekcie rozmawiamy z Iwoną Kleinert - koordynatorką projektu.

Projekt Green Power Plant - co to tak naprawdę jest?

Jest to inicjatywa, która daje możliwość wzięcia udziału w rewolucyjnym, innowacyjnym przedsięwzięciu wykorzystująca odnawialne źródła energii. Dzięki projektowi zostanie uruchomiona elektrociepłownia w Żorach opalana biomasą. Rozpoczęcie pracy elektrowni przewidujemy na 30 czerwca 2021 roku. Elektrociepłownia dostosowana jest do najbardziej rygorystycznych wymagań w Unii Europejskiej. Ponadto w ramach spółki wyemitowaliśmy 80 tys. tokenów w sieci blockchain.

Może Pani rozwinąć?

Na samym początku każdy zainteresowany inwestycją w odnawialne źródło energii będzie mógł wykupić token. Jeden token stanowi znak legitymacyjny do umowy pożyczki na uruchomienie powstałej już elektrociepłowni. Cena jednego tokena ustalona została na 50 PLN i stanowi swego rodzaju odpowiednik ceny 1 Gigadżula energii cieplnej. Aby inwestycja mogła ruszyć pełną parą musimy zebrać minimum 3 mln zł. Green Power Plant zapewnia wykup wyemitowanych tokenów z rynku. W ramach tego mechanizmu będzie następował zwrot pożyczki z zyskiem.

Jakie są główne atuty zainwestowania w elektrociepłownię?

Biomasowa elektrociepłownia ORC do produkcji ciepła oraz energii elektrycznej wykorzystuje ekologiczne, jak i ekonomiczne surowce. W elektrociepłowni postanowiliśmy zagospodarować odpady biomasowe z rynku tartacznego, leśnego i meblarskiego. Poprzez zainwestowanie w elektrociepłownię w wysokosprawnej kogeneracji o mocy elektrycznej 725 kWh i mocy cieplnej 3,3 MWh, można stać się częścią rewolucji energetycznej. Przedsiębiorstwo posiada również linie do produkcji brykietów i pelletów oraz thermowoodu. W Europie z sukcesem pracuje ponad 90 elektrociepłowni w technologii ORC, które cieszą się bezobsługową pracą, bezawaryjnością układu, kilkudziesięcioletnią żywotnością instalacji. W Polsce pracuje tylko kilka takich instalacji, głównie umiejscowione są one przy tartakach lub fabrykach mebli.

Gdzie można uzyskać więcej informacji?

Osoby zainteresowane tokenizacją zachęcam do odwiedzenia strony internetowej https://mosaico.ai/projects/greenpowerplant, na której można zapoznać się szerzej z naszym projektem. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości jestem do państwa dyspozycji pod adresem mailowym iwona.kleinert@polish-wood-cluster.pl  lub numerem telefonu 601-474-799. Zapraszam do współpracy!

Byt b 1

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt bytom nie zostal zalany

Cały Śląsk zalało, a Bytomia nie. Tym razem strażacy...

Byt szpital piekary

Piekarskie Centrum Medyczne do likwidacji? Tragiczna...

Byt 01michal bieda

Wiceprezydent Bytomia apeluje, by oddawać osocze

Byt 012

Kradzież torów udaremniona przez członka SGKW

Byt 12

Zobacz Słońce zamkniętymi oczami

Bytomski5 1393225504

1 marca, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Hokej: Bytom przegrał z Jastrzębiem