Nadchodzi rewolucja energetyczna na Śląsku

Green Power Plant może zrewolucjonizować rynek energetyczny na Śląsku, ale także w Polsce. Elektrociepłownia biomasowa jest bardziej ekologiczna i ekonomiczna niż obecne źródła energii. O niezwykłym projekcie rozmawiamy z Iwoną Kleinert - koordynatorką projektu.

Projekt Green Power Plant - co to tak naprawdę jest?

Jest to inicjatywa, która daje możliwość wzięcia udziału w rewolucyjnym, innowacyjnym przedsięwzięciu wykorzystująca odnawialne źródła energii. Dzięki projektowi zostanie uruchomiona elektrociepłownia w Żorach opalana biomasą. Rozpoczęcie pracy elektrowni przewidujemy na 30 czerwca 2021 roku. Elektrociepłownia dostosowana jest do najbardziej rygorystycznych wymagań w Unii Europejskiej. Ponadto w ramach spółki wyemitowaliśmy 80 tys. tokenów w sieci blockchain.

Może Pani rozwinąć?

Na samym początku każdy zainteresowany inwestycją w odnawialne źródło energii będzie mógł wykupić token. Jeden token stanowi znak legitymacyjny do umowy pożyczki na uruchomienie powstałej już elektrociepłowni. Cena jednego tokena ustalona została na 50 PLN i stanowi swego rodzaju odpowiednik ceny 1 Gigadżula energii cieplnej. Aby inwestycja mogła ruszyć pełną parą musimy zebrać minimum 3 mln zł. Green Power Plant zapewnia wykup wyemitowanych tokenów z rynku. W ramach tego mechanizmu będzie następował zwrot pożyczki z zyskiem.

Jakie są główne atuty zainwestowania w elektrociepłownię?

Biomasowa elektrociepłownia ORC do produkcji ciepła oraz energii elektrycznej wykorzystuje ekologiczne, jak i ekonomiczne surowce. W elektrociepłowni postanowiliśmy zagospodarować odpady biomasowe z rynku tartacznego, leśnego i meblarskiego. Poprzez zainwestowanie w elektrociepłownię w wysokosprawnej kogeneracji o mocy elektrycznej 725 kWh i mocy cieplnej 3,3 MWh, można stać się częścią rewolucji energetycznej. Przedsiębiorstwo posiada również linie do produkcji brykietów i pelletów oraz thermowoodu. W Europie z sukcesem pracuje ponad 90 elektrociepłowni w technologii ORC, które cieszą się bezobsługową pracą, bezawaryjnością układu, kilkudziesięcioletnią żywotnością instalacji. W Polsce pracuje tylko kilka takich instalacji, głównie umiejscowione są one przy tartakach lub fabrykach mebli.

Gdzie można uzyskać więcej informacji?

Osoby zainteresowane tokenizacją zachęcam do odwiedzenia strony internetowej https://mosaico.ai/projects/greenpowerplant, na której można zapoznać się szerzej z naszym projektem. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości jestem do państwa dyspozycji pod adresem mailowym iwona.kleinert@polish-wood-cluster.pl lub numerem telefonu 601-474-799. Zapraszam do współpracy!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon