Bezrobocie albo przekwalifikowanie. Jak się odnaleźć na rynku pracy w okresie pandemii?

Pracownicy z województwa śląskiego w mniejszym stopniu niż pracownicy z pozostałych województw odczuli pandemię COVID-19 – stopa bezrobocia wzrosła nieznacznie. Czy osoby, które straciły pracę, muszą myśleć o przekwalifikowaniu się?

Byt bezrobocie

Ile osób w województwie śląskim pozostaje bez pracy?

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wynika, że bezrobocie w województwie śląskim wzrosło nieznacznie. Na tle kraju sytuacja w regionie jest dobra, gdyż stopa bezrobocia wynosi w śląskim 4,8 proc. – tym samym jest ona niższa od krajowej (6,1 proc.). W styczniu 2020 r. bez pracy pozostawało tu 71 380 osób, z kolei na koniec listopada 89 487. Wśród miast na prawach powiatu najwięcej bezrobotnych było w Sosnowcu, Bytomiu, Częstochowie, Zabrzu, Katowicach i Gliwicach (zob.: wupkatowice.praca.gov.pl/rynek-pracy/statystyki-i-analizy). Jednym z powodów wzmożonej rejestracji osób w ostatnim kwartale roku jest zawsze zakończenie prac sezonowych.

Mimo stabilnej sytuacji osoby, które utraciły zatrudnienie w wyniku COVID-19, mogą zastanawiać się, co dalej – jak odnaleźć się na rynku pracy i znaleźć nową posadę? Pierwszym krokiem do przekwalifikowania powinno być zapoznanie się z prognozami przygotowanymi przez specjalistów. W wytyczeniu dalszej ścieżki zawodowej pomocna może się okazać także lista zawodów deficytowych.

Które firmy rekrutują na terenie województwa śląskiego?

Województwo śląskie jest specyficznym rynkiem pracy – na jego obszarze działają firmy z wielu branż. To jeden z powodów, dla których bezrobocie w tej części kraju jest niskie. Dzięki licznym zakładom pracy osoby zwolnione mają szansę szybko znaleźć zatrudnienie w firmie o pokrewnym profilu działania. Które firmy z Bytomia prowadzą aktualnie rekrutację? Aby to sprawdzić, wystarczy przejrzeć oferty pracy z Bytomia w portalu Aplikuj.pl.

Na terenie Bytomia firmy zatrudniają zarówno specjalistów, jak i pracowników niewykwalifikowanych. Poszukiwani są m.in.:

  • logistycy, pracownicy magazynów i kurierzy – ma to związek z dynamicznym rozwojem handlu e-commerce i większą ilością pracy w branży KEP,
  • murarze, tokarze i monterzy – branża budowlana nie odczuła zbyt mocno pandemii COVID-19, a deweloperzy realizują zaplanowane inwestycje,
  • księgowe – to jeden z zawodów, na które od początku pandemii jest wzmożone zapotrzebowanie zarówno w firmach, jak i biurach rachunkowych,
  • mechanicy samochodowi, fryzjerki i wykwalifikowane opiekunki – to pracownicy, którzy są poszukiwani na lokalnych rynkach w całej Polsce,
  • przedstawiciele handlowi specjalizujący się w fotowoltaice – mimo pandemii branża fotowoltaiczna cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród klientów biznesowych, jak i indywidualnych.

Przekrój branż, w których pracownicy mogą znaleźć zatrudnienie, jest bardzo duży. To dobra wiadomość – znalezienie atrakcyjnej oferty pracy nie powinno być szczególnie trudne.

Jak się przekwalifikować – lista zawodów, które będą deficytowe

Bezrobotni, którzy nie chcą szukać pracy w wyuczonym zawodzie lub dla których zwolnienie było impulsem do zmiany, mogą się przekwalifikować. Przed wyborem zajęcia warto jednak sprawdzić listę zawodów deficytowych. Czym są zawody deficytowe? To te specjalizacje, w których pracownicy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy, a to z powodu na duże zapotrzebowanie ze strony firm.

Pracownicy o jakich umiejętnościach będą w 2021 r. poszukiwani przez pracodawców z województwa śląskiego? W odpowiedzi na to pytanie pomocny jest „Barometr zawodów 2021”. Wynika z niego, że w najbliższych miesiącach ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć problemu m.in.:

  • pracownicy szeroko pojętej służby zdrowia – lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunki oraz opiekunowie,
  • pracownicy budowlani, w tym brukarze, dekarze, elektrycy i murarze,
  • nauczyciele, w szczególności praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych i szkół specjalnych,
  • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
  • pracownicy fizyczni poszukujący pracy w zakładach produkcyjnych (wg Barometru Zawodów).

Na terenie województwa śląskiego nabór będą prowadzić także służby mundurowe. Ze znalezieniem zatrudnienia problemu nie powinni mieć też kierowcy – zarówno samochodów ciężarowych, jak i ciągników.

Mimo pandemii COVID-19 specjaliści, którzy opracowali „Barometr zawodów 2021” dla województwa śląskiego, nie przewidują zawodów nadwyżkowych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon