Wiceprezydent Bytomia apeluje, by oddawać osocze

Jak alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w ich zasobach brakuje krwi i osocza ozdrowieńców. Do ich oddawania zachęca sam Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. By stać się przykładem, wiceprezydent postanowił 19 stycznia oddać krew, z której pozyskane będzie osocze.

Byt 01michal bieda

- Zachęcam wszystkie osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i miały dwa ujemne wyniki PCR do kontaktowania się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach pisząc na ozdrowiency@rckik-katowice.pl, by oddać osocze i pomóc innym zakażonym - mówi wiceprezydent Michał Bieda.

Michał Bieda znalazł się w gronie osób, które zostały zakażone koronawirusem. Jak wspomina, jego choroba przebiegła łagodnie, aczkolwiek dokuczała mu wysoka gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Wiceprezydent mając na uwadze to, iż wielu pacjentów bardzo ciężko przechodzi COVID-19 postanowił oddać krew. Jako iż mężczyzna należy do grupy ozdrowieńców, jego osocze zostanie wykorzystane do leczenia osób, które obecnie zmagają się z koronawirusem.

Kto może oddać osocze po COVID-19?

Osocze mogą oddać wszystkie osoby w przedziale wiekowym 18-65 lat, które przechorowały koronawirusa, bądź przeszły bezobjawowo zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testami RT – PCR lub antygenowymi) i zostały uznane za wyleczone. Istnieje również szereg poważnych chorób, które dyskwalifikują nas jako dawców, a są to choroby układu: nerwowego, krążenia, oddechowego czy immunologicznego. Ponadto dawcami nie mogą zostać osoby zakażone wirusem HIV czy wirusem zapalenia wątroby typu B. Pełną listę kryteriów jakie musimy spełnić i te, które nas dyskwalifikują jako dawców znajdziemy TUTAJ.

Jak pobiera się osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmerfazy. Oznacza to iż pobrana krew trafia do urządzenia zwanego separatorem, w którym oddzielane jest osocze od innych substancji. Pozostałe składniki krwi wracają ponownie do żyły krwiodawcy. Procedura jest bezbolesna i całkowicie bezpieczna, a trwa od 30 do 40 minut. Najczęściej pobiera się jednorazowo ok. 600 ml osocza.

Wszyscy zainteresowani oddaniem osocza mogą się zgłosić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ul. Raciborska 15 w Katowicach, rejestracja (Dział Dawców i Pobierania) nr tel: 32 20 87 377.

fot. bytom.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

D4 N 7297 kopia

Artyści w Bytomiu zagrają w hokeja. Tak pomogą Kubie

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

Byt wyrzucil kotka z samochodu bytom

Wyrzucił małego kota z samochodu w Łagiewnikach...

Byt szyb koaplniany zabrze maciej

Atrakcje turystyczne na Śląsku. Wieże szybowe z...

Byt bytom siemianowicka1

Pierwsi lokatorzy w dawnym hotelu robotniczym...

Byt bytom i rozbark

Pomoc dla przedsiębiorców w czasach epidemii...

Byt sto zlotych

Rozdano 80 tys. złotych na inicjatywy mieszkańców