Domy o prostej formie i wysokiej funkcjonalności. W jakie projekty domów inwestuje się najczęściej na Śląsku?

Prostota, minimalizm i energooszczędność – to pojęcia coraz częściej spotykane w kontekście budowy domu. Przedstawiamy, jak wyglądają najpopularniejsze projekty.

Byt jak buduje sie na slasku

Śląsk nieustannie się zmienia

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najbardziej powszechnym widokiem na Śląsku były szeregi ceglanych lub kamiennych budynków, które nijak nie przypominały współczesnych rozwiązań. Miały co prawda pewne zalety, takie jak sprawne zatrzymywanie ciepła, jednak aktualne trendy w budownictwie skupiają się na zupełnie innych kwestiach. Dzięki temu Śląsk jest coraz bardziej obfity w nowoczesne, energooszczędne budynki mieszkalne – sprawdźmy, czym cechują się projekty, na które najchętniej stawiamy.

dom ekologiczny z panelami

Dom parterowy czy piętrowy?

Decydując się na wzniesienie własnego domu, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii odnośnie do jego projektu. Jedną z nich jest liczba kondygnacji – choć od wielu lat powodzeniem cieszą się budynki piętrowe, to niedawno popularność domów parterowych zaczęła przybierać na siłę. Z racji ogromnego popytu coraz więcej deweloperów decyduje się na inwestowanie w tego typu budownictwo. Docenia się przede wszystkim prostotę, ale i funkcjonalność, które oferują projekty domów parterowych – domoweklimaty.pl to jedna ze stron, na której można je zobaczyć w pełnej okazałości.

Zalet domów parterowych jest mnóstwo. Wśród nich warto wyróżnić między innymi łatwy dostęp do ogrodu oraz wygodę związaną z brakiem schodów. Ponadto tego typu projekty wiążą się z niższymi kosztami zarówno samej budowy, jak i eksploatacji. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ten ostatni aspekt, który idealnie pasuje do aktualnych trendów związanych z ekologią. Prosta bryła i stosunkowo niewielka powierzchnia naturalnie przekładają się na mniejsze zużycie różnego rodzaju mediów, co będzie mieć pozytywny efekt nie tylko dla naszego portfela, ale także dla środowiska.

bratek 3

Dbanie o środowisko jest w cenie!

W 2021 roku światło dzienne ujrzały przepisy, które nakazują, aby każdy nowo wybudowany dom charakteryzował się możliwie jak największą pasywnością. To termin określający brak zapotrzebowania na surowce pierwotne, których zapasy nieustannie się kurczą. Z tego względu niezbędne będzie zamontowanie instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła. To rozwiązania, które nie tylko zapewnią poprawę stanu środowiska naturalnego, ale także pomogą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Wielu deweloperów docenia wydajność tych rozwiązań i decyduje się na zastosowanie ich w swoich projektach; nie brakuje ich także na Śląsku. Ogromną popularnością cieszy się również dom w planie kwadratu – mały i energooszczędny: TOP 3 projekty jednorodzinnych ergonomicznych domów to zestawienie zdecydowanie warte przeczytania.

sputnik

Cena nowoczesnego, funkcjonalnego domu

Często wydaje nam się, że najbardziej nowoczesne, najlepiej wyposażone domy to wydatek sięgający milionów złotych. Nic bardziej mylnego! Koszty budowy energooszczędnych domów znacznie maleją, a obecnie nawet za stosunkowo niewielką kwotę można wznieść budynek o bardzo niskim zużyciu surowców. Co więcej, korzystając z rozwiązań takich jak panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, możemy liczyć na zwrócenie się części kosztów już po kilkunastu miesiącach. Dodatkowo fotowoltaika pozwala na magazynowanie energii, która wraca do sieci elektrycznej lub może być wykorzystana w dni, podczas których tego typu rozwiązania radzą sobie nieco gorzej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon