Bobrek doczeka się rewitalizacji. Co zaplanowano?

Stuletnie osiedle robotnicze na Bobrku doczeka się rewitalizacji. Na Nowej Koloni Robotniczej zaplanowano m.in. utworzenie stref sportu, zabaw czy zieleni. Swoje uwagi do projektu podczas konsultacji społecznych zgłosili mieszkańcy dzielnicy.

Byt bytom bobrek

Plany rewitalizacji Bobrka to część działań w ramach tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji. Projekt zakłada m.in. inwestycje w Nowej Kolonii Robotniczej. Planowane jest tam m.in. utworzenie stref sportu, zabawy, zieleni i wypoczynku. Powstaną także nowe ciągi piesze oraz nowe oświetlenie.

- Zapewniam, że nie zapomnieliśmy o Bobrku i prace związane z tą dzielnicą trwają. Problemy są tam jednak duże i wszystko wymaga czasu – podkreśla Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Plany dotyczące rewitalizacji osiedla robotniczego przedstawiono podczas konsultacji społecznych. Z mieszkańcami Bobrka spotkali m.in. przedstawiciele władz Bytomia oraz projektant, który tłumaczył założenia planowanych prac.

- To jest po prostu polepszenie jakości przestrzeni publicznej, która znajduje się pomiędzy budynkami kolonii. Staramy się to zrobić poprzez wydzielenie takich kwartałów przestrzeni półprywatnych, w których będą zlokalizowane zarówno ławki, jak i ewentualnie jakieś urządzenia zabawowe dla dzieci, zieleń, nasadzenia – wylicza Bartosz Michalski z firmy ABM.

Mieszkańcy Bobrka zgłaszali uwagi do projektu rewitalizacji

Mieszkańcy kolonii zgłaszali także swoje sugestie i uwagi do projektu. Wskazywali m.in., że w kwartałach ulic Stalmacha i Żwirowej mieszka dużo dzieci, więc tam powinno powstać więcej urządzeń do zabawy. Chcieliby także, by powstały na osiedlu miejsca, w których można się spotkać i spędzać wspólnie czas. Poruszono także problem bezpieczeństwa i konieczność dobrego oświetlenia oraz monitoringu.

- Pomysł na rewitalizację osiedla robotniczego jest dobry. Choćby te strefy wypoczynku, huśtawki czy zieleń będą przydatne dla wielu osób. Tym bardziej, że - jeżeli się tutaj przejeżdża w okresie letnim - to widać, jak przy ulicach ludzie stawiają różne taborety, stoliki i robią takie prowizoryczne miejsca, w których chcą usiąść i napić się kawy – mówi Natalia Płomińska, mieszkanka Bobrka.

Zgodnie z planem projekt rewitalizacji Nowej Kolonii Robotniczej na Bobrku ma zostać zrealizowany do końca 2022 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon