Pierwsi lokatorzy w dawnym hotelu robotniczym przy ul. Siemianowickiej

Pierwsi lokatorzy otrzymali już klucze do mieszkań przy ul. Siemianowickiej 105b. Nowe mieszkania powstały w dawnym hotelu robotniczym, który przeszedł całkowitą modernizację.

Trzy bloki przy ul. Siemianowickiej od lat straszyły przy wjeździe do Bytomia. Pięć lat temu miasto przejęło je od prywatnej osoby i w 2017 r. udało się pozyskać dofinansowanie na ich modernizację. Prace rozpoczęły się rok później i zakończyły we wrześniu 2020 r. W budynku wyremontowano 54 mieszkania, klatki schodowe oraz dach, wykonano termomodernizację budynku oraz zamontowano centralne ogrzewanie i windy.

- Mam piękne mieszkanie. Dwa małe, ale wygodne pokoiki – mówi Stanisław Lisowski, jeden z pierwszych lokatorów budynku przy ul. Siemianowickiej 105b – Jest tu centralne ogrzewanie, to coś wymarzonego na stare lata – dodaje.

Inwestycja przy ul. Siemianowickiej kosztowała ponad 10 mln zł

Dodatkowo wybudowano kanalizację sanitarną i deszczową oraz oświetlenie. Przebudowano także drogę, która skomunikowała budynki z DK 94 i zbudowano obok plac zabaw. Całość prac kosztowała blisko 10,5 mln zł, z czego prawie 3 mln to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Bardzo cieszą takie dni, kiedy po trudach inwestycji i problemach z nią związanych udało się ją doprowadzić do końca. Ważne, że to inwestycja mieszkaniowa i do puli mieszkań budowanych przez prywatnych przedsiębiorców dołączają te z zasobu gminy. Cieszę się, że kolejne rodziny z Bytomia trafią do nowych mieszkań – podkreśla prezydenta Bytomia, Mariusz Wołosz.

Zgodnie z umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który dofinansował modernizację, wszystkie mieszkania przy ul. Siemianowickiej 105b przeznaczone zostały na lokale z najmem socjalnym. Trafią one m.in. do osób, które opuszczają rodzinną lub instytucjonalną pieczę zastępczą, zostały przekwaterowane z budynków w złym stanie technicznym oraz takich ze znaczną niepełnosprawnością lub wychowujące niepełnosprawne dziecko.

W kolejnych latach miasto planuje modernizację dwóch pozostałych budynków po byłym hotelu robotniczym przy ul. Siemianowickiej 105 a i 105e.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon