Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych i dlaczego jest to bardzo ważne?

Jeśli zamierzasz kupić buty trekkingowe, musisz mieć na uwadze zasady, które nie obowiązują w przypadku zakupów obuwia stworzonego do codziennego użytku. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek na szlaku.

Byt jak dobrac rozmiar butow trekkingowych i dlaczego jest to bardzo wazne

Nieważne, czy masz zamiar nabyć buty trekkingowe w sklepie stacjonarnym, czy decyzja padła na sprzedaż online - musisz zadbać o to, by wybrana przez Ciebie para nie przyczyniła się do tego, że wędrówka po górach stanie się męczarnią. Chyba każdy przynajmniej raz w życiu wyszedł z domu w źle dobranych butach do pracy, na wesele czy na randkę i wie, jak duży dyskomfort wiąże się z noszeniem przez cały dzień za dużego lub za małego obuwia. Jednak to właśnie w górach takie sytuacje kończą się najgorzej, zwłaszcza gdy wyprawa jest kilkudniowa i nie ma możliwości zmiany butów. Obdarte pięty, obite paznokcie, skręcona kostka, ból, odmrożenia, utrudnione krążenie krwi i wychłodzenie - naprawdę lepiej będzie tego uniknąć, wybierając model we właściwym rozmiarze.

Załóż skarpety trekkingowe!

W trakcie długiego marszu stopy puchną, dlatego buty trekkingowe powinny być w większym rozmiarze niż te, które ma się na nogach, gdy idzie się do sklepu czy do pracy w biurze. Poza tym, pokonując górskie szklaki, ma się na stopach skarpety trekkingowe grubsze od casualowych modeli. Podczas zimowych wypraw, niektórzy zakładają nawet dwie pary skarpet! Jeśli chcesz kupić buty trekkingowe w sklepie stacjonarnym, weź ze sobą skarpety, które będziesz nosić zdobywając górskie szczyty. Są one potrzebne również w sytuacji, gdy chce się zamówić takie obuwie w sklepie internetowym, ponieważ długość stopy mierzy się w skarpetce.

Chcesz zmierzyć długość swoich stóp? Aby uzyskać dokładny wynik, obrysuj stopę na kartce papieru i zrób pomiar linijką od końca dużego palca (lub palca, który najbardziej wystaje) do końca pięty. Jeśli chcesz kupić zimowe buty trekkingowe, do odczytanej wartości dodaj 0,5 - 1 centymetra. Warto posłużyć się przykładem: stopa mierzy 260 mm, więc w tabeli rozmiarów odczytujemy wynik dla długości 270 mm i wybieramy rozmiar 8 lub 42. Weź pod uwagę jednak to, że obuwie trekkingowe w takim samym rozmiarze lecz innych producentów niekiedy różni się wielkością nawet o kilka milimetrów. Podana numeracja sprawdzi się między innymi w przypadku butów Asolo.

buty jack wolfskin

Nie mierz butów trekkingowych rano

Rano, gdy jest się wypoczętym i wyspanym, stopy są nieco mniejsze niż w drugiej części dnia. Dlatego ważne jest, aby buty mierzyć późnym popołudniem, gdy jest się już na nogach dobrych kilka godzin. Najlepiej dokonywać pomiaru obuwia trekkingowego przy średnim zmęczeniu. Przed przymiarką wybranych modeli dobrze jest wybrać się na przynajmniej godzinny spacer. W trakcie marszu, zwłaszcza wysoko w górach, będziesz sobie wdzięczny za te specjalne przygotowania przed zakupem butów.

buty jack wolfskin 2

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli wybierzesz za dużą parę, buty będą się przesuwać w trakcie chodzenia. Pięta nie może wyraźnie ruszać się w trakcie chodzenia, niepożądanym sygnałem jest także uczucie ''pompowania''. Pamiętaj też, że przy chodzeniu palce nie powinny uderzać o przód buta, a śródstopie musi być dobrze podtrzymywane. Udało Ci się znaleźć idealną parę renomowanej marki Jack Wolfskin? Zanim ruszysz na szlak, załóż buty i wybierz się na porządny spacer po mieście - nawet najlepsze obuwie trekkingowe trzeba rozchodzić!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon