„Relaks” – jedyny taki klub w Szombierkach

Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa to blisko 7 tys. mieszkań, do tego kilkaset garaży, lokale użytkowe czy osiedlowe drogi. To jednak nie wszystko – BSM prowadzi także osiedlowe kluby, a jeden z nich znajduje się w Szombierkach, przy ul. Zabrzańskiej 78. O tym czym zajmuje się klub „Relaks” opowiada jego kierowniczka, Ewa Grzelczak.

Czym się zajmuje Klub „Relaks”?

Klub Relaks istnieje od ponad czterdziestu lat. Prowadzi bardzo różnorodną działalność – od zajęć dla najmłodszych do seniorów. Jest to jedyna tego typu placówka w Szombierkach, Klub z „duszą” jak mawiają bywalcy.

Jakie macie propozycje dla najmłodszych?

W ramach działalności skierowanej do dzieci i młodzieży prowadzimy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w ognisku przedszkolnym i świetlicy „Przytulanów”.
Dbamy o rozwój zainteresowań najmłodszych Mieszkańców, prowadząc różnorodne sekcje i koła zainteresowań, takie jak: sekcja plastyczna, warsztaty rzeźbiarskie, nauka gry na instrumentach (gitara, organy, dzwonki chromatyczne), zajęcia taneczne czy kółko szachowe. Oferujemy także pomoc w nauce, prowadząc korepetycje przedmiotowe.
Organizujemy także ferie i wakacji w formie półkolonii, a w dobie koronawirusa – w formie świetlicy. W tym roku podczas przerwy szkolnej prowadziliśmy poranne warsztaty oraz zajęcia artystyczne i kreatywne w sekcjach popołudniowych.

Co oferujecie starszym Mieszkańcom Szombierek?

W ramach działalności sportowo-rekreacyjnej prowadzimy takie zajęcia jak: gimnastyka dla seniora, joga, zumba a także klub szachowy. W ciągu roku organizujemy jednodniowe wycieczki po Polsce oraz 10-dniowe wczasy w Pobierowie, Mielnie, Jarosławcu i Grzybowie. W „Relaksie” działają także dwa Kluby Seniora. Jeden liczy 50, a drugi 20 osób. Spotkania organizowane są raz w tygodniu - odbywają się wówczas różnego rodzaju pogadanki, zabawy, imprezy okolicznościowe. Jednak jest to przede wszystkim bezpośredni kontakt z drugą osobą w przyjaznej i miłej atmosferze. Osoby starsze mające zainteresowania artystyczne mogą rozwijać swoje zdolności biorąc udział w warsztatach plastycznych. Jest to bardzo uzdolniona grupa, która wielokrotnie miała wystawy w takich miejscach jak Biuro Promocji Miasta czy Miejska Biblioteka Publiczna.

Które z zajęć w Waszym klubie cieszą się największą popularnością?

Największą popularnością cieszą się zajęcia plastyczne – bierze w nich udział prawie 60 osób. Co roku w czerwcu na zakończenie zajęć organizujemy aukcję prac uczestników sekcji. Jest to wspaniała impreza, podczas której można wylicytować unikalne i oryginalne dzieła naszych zdolnych klubowych artystów.

Co poza regularnymi zajęciami oferuje jeszcze klub „Relaks”?

W klubie można wypożyczać książki i czasopisma. Nasza biblioteka działa nawet w okresie pandemii. Obowiązują zapisy telefoniczne, umawiane na konkretną godzinę, z zachowaniem wszystkich sanitarnych obostrzeń. Można także wynająć salę do gry w tenisa stołowego. Ogłosiliśmy również konkurs plastyczny online pt. „Pejzaż zimowy”.
Wcześniej organizowaliśmy dla Mieszkańców zabawy taneczne, wieczorki muzyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, imprezy okolicznościowe, wspólne wyjścia do teatru, kina. Przez wiele lat prowadziliśmy także dla dzieci i młodzieży Małą Akademię Jazzu, na której pojawiali się wybitni muzycy, przybliżający młodym słuchaczom tajniki dobrej muzyki. Mamy nadzieje, że to wszystko powróci.

Czy okres pandemii koronawirusa wpłynął na działalność klubu?

Pandemia spowodowała wiele ograniczeń. Od listopada zostały zawieszone Kluby Seniora i jest to największa strata nie tylko dla nas. Otrzymujemy liczne telefony z zapytaniami o wznowienie spotkań, jednak na chwilę obecną, z powodu panujących obostrzeń, nie ma takiej możliwości. Brak kontaktu z drugą osobą oraz izolacja, źle wpływają na psychikę osób starszych, dlatego staramy się utrzymywać kontakt z seniorami poprzez rozmowy telefoniczne oraz media społecznościowe takie jak Facebook. Przygotowaliśmy także w listopadzie z okazji Dnia Seniora drobne upominki, którymi obdarowaliśmy naszych Seniorów. Ze względu na przepisy musieliśmy również zawiesić zajęcia taneczne dla dzieci i świetlicę „Przytulanów”. Zajęcia w świetlicy odbywają się obecnie online, natomiast spotkania w sekcjach prowadzone są w okrojonym składzie do 5 osób, lub indywidualnie, z zachowaniem wszelkiej ostrożności.

Czy są jakieś zajęciach na których są jeszcze wolne miejsca?

W chwili obecnej mamy jeszcze wolne miejsca w ognisku przedszkolnym i warsztatach rzeźbiarskich w godzinach. Mamy nadzieję, że gdy sytuacja się poprawi, wznowimy zajęcia taneczne oraz spotkania w Klubach Seniora. Wtedy też dla Mieszkańców rozpoczniemy organizację wycieczek zabaw i innych spotkań. Będziemy także ponownie wynajmować salę na organizację różnych imprez rodzinnych i okolicznościowych.

Kto może uczestniczyć w zajęciach w klubie „Relaks”?

Spółdzielczy Klub Relaks prowadzi działalność dla członków spółdzielni i ich rodzin, ale nie tylko! Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji pozostałych Mieszkańców Bytomia. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Czy macie jakieś plany na przyszłość? Nowe sekcje czy zajęcia?

Bardzo chcemy otworzyć warsztaty „pisania ikon”, które miała prowadzić pani Monika Pawlas-Polańska. Jednak jest to możliwe tylko przy 10 osobach. Jest też zapotrzebowanie na zajęcia komputerowe dla Seniorów. Jeśli pojawią się chętne osoby, poprowadzimy także judo dla dzieci i warsztaty fotograficzne.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon