Awaria ciepłownicza w Bytomiu - Fortum kupuje grzejniki elektryczne dla przedszkoli i świetlic

Trwa awaria kotła na terenie elektrociepłowni w Zabrzu, która jest głównym źródłem ciepła dla Bytomia. Przedstawiciele producenta wraz z inspektorami weszli do jego wnętrza, aby ustalić technologię naprawy. Dzięki temu znana jest już przybliżona data usunięcia usterki.

Byt grzejnik

O wystąpieniu awarii fiński koncern Fortum poinformował w poniedziałek. Producent nie przerwał jednak dostaw ciepła, lecz dystrybuuje je w mniejszej ilości, przez co kaloryfery w mieszkaniach mogą być chłodniejsze. Cały czas pracują pozostałe kotły w Zabrzu i Miechowicach, które zapewniają ciągłość dostaw ciepła na poziomie ok. 60 proc. zamówionej mocy. Sytuacja dotyczy ok. 30 tys. mieszkań na terenie Śródmieścia, Miechowic, Szombierek, Karbia, Łagiewnik, Rozbarku i os. Arki Bożka.

We wtorek felerny kocioł został wychłodzony i po południu pracownicy elektrociepłowni wraz z przedstawicielami weszli do środka. Ustalono, że przyczyną awarii jest nieszczelność układu ciśnieniowego, którą zlokalizowano na wysokości ok. 40 m wewnątrz kotła. By się tam dostać, przez noc budowano rusztowanie.

W środę w późnych godzinach wieczornych przedstawiciele producenta kotła, inspektor Urzędu Dozoru Technicznego oraz pracownicy firmy Fortum zakończyli inspekcję miejsca nieszczelności i ustalili technologię naprawy. Jak informuje biuro prasowe koncernu, do wymiany jest kilkanaście odcinków rur o łącznej długości 20 m.

- Prace zostały rozpoczęte niezwłocznie i były prowadzone całą noc. Według producenta potrwają do piątku do ok. godz. 12:00. Następnie spoiny zostaną prześwietlone (rtg). Po pozytywnym wyniku tych czynności będzie możliwa rozbiórka rusztowania. W sobotę planujemy rozpocząć rozpalanie kotła i zwiększanie dostaw ciepła - informuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Koncern postanowił zakupić grzejniki elektryczne, które są następnie przekazywane placówkom wskazanym przez władze Bytomia i Zabrza, w tym m.in. do szkół, przedszkoli i świetlic szkolnych. Do tej pory dostarczono już 185 grzejników.

Prezydent zwołał sztab zarządzania kryzysowego

Po otrzymaniu informacji o awarii prezydent Mariusz Wołosz we wtorek rano zwołał posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich służb miejskich oraz przedstawiciel firmy Fortum. W celu zminimalizowania niedogodności Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które zarządza siecią ciepłowniczą w naszym mieście, przeprowadziło optymalizację pracy 650 węzłów ciepłowniczych. W ten sposób ograniczono dostawy ciepła w niektórych instytucjach, jak np. nieczynne szkoły średnie, czy urzędy, by dostarczać je do kluczowych jednostek oraz mieszkań.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon