„Jedynka” z nowym rentgenem

Miejski szpital doczekał się nowoczesnego aparatu RTG. Cyfrowy sprzęt zastąpił wysłużoną aparaturę analogową.

Byt nowy aparat rtg

Stary rentgen służył w lecznicy przy ulicy Żeromskiego aż 25 lat. Pacjenci po prześwietleniu otrzymywali dużą kliszę ze zdjęciem, którą następnie mogli analizować lekarze. Teraz zamiast niej, dostaną płytkę z nagranymi na nią plikami, a zdjęcia trafią prosto na komputery medyków (jeśli pacjent jest leczony w tym samym szpitalu).

Dla placówki to duże ułatwienie, bo technicy nie będą już musieli mieć kontaktu z chemikaliami wykorzystywanymi do wywoływania zdjęć i od razu zauważą, gdy wyjdzie ono niewyraźne, natomiast dokumentacja medyczna będzie znacznie prostsza do archiwizowania.

Aparat posiada stół do zdjęć kostnych, statyw do zdjęć płucnych oraz stanowisko do badań fluoroskopijnych. Oprócz samego urządzenia pracownia w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej została wyremontowana oraz wyposażona w komputerowe stacje robocze ze specjalnym oprogramowaniem, drukarkę do zdjęć RTG, duplikator płyt CD/DVD, serwer i interkom do komunikacji głosowej pomiędzy sterownią a pokojem badań.

Zakup nowego aparatu RTG był możliwy dzięki pozyskaniu unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020. Koszt inwestycji wyniósł 1 494 720 złotych. Na całość udzielono 33-miesięcznej gwarancji.

fot. Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!