Bytomianki będą walczyć o legalną aborcję

W przeddzień Dnia Kobiet na bytomskich ulicach odbędzie się zbiórka podpisów pod projektem ustawy legalizującej przerwanie ciąży do 12. tygodnia.

Byt moje cialo moj wybor

Jesienią przez Bytom i wiele innych polskich miast przetoczyły się wielotysięczne protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie uznali wówczas, że przerywanie ciąży z powodu poważnych wad płodu jest niezgodne z prawem. W rezultacie Polki muszą donosić ciążę do końca, nawet jeśli badania wskazują, że płód nie będzie w stanie przeżyć poza ciałem matki.

Komitet "Legalna aborcja bez kompromisów" po tygodniu od opublikowania powyższego wyroku w Dzienniku Ustaw przedstawił projekt ustawy gwarantującej Polkom prawo do przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży do 12. tygodnia oraz do końca 24. tygodnia, jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiety, występują nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu, bądź ciąża jest następstwem czynu zabronionego. Zgodnie z jego zapisami aborcja byłaby finansowana ze środków budżetu państwa.

Aby projekt mógł w ogóle trafić pod głosowanie parlamentu konieczne jest zebranie 100 tysięcy podpisów w ciągu 3 miesięcy. Zbiórka trwa w całym kraju. Strajk Kobiet Bytom w niedzielę 7 marca o godzinie 12:00 przeprowadzi na Rynku w Bytomiu akcję poparcia dla ustawy. O tej porze każdy będzie mógł przyjść i podpisać listę poparcia. Ponadto organizatorki zachęcają również do wydrukowania kart i zbierania podpisów wśród swoich znajomych.

Pełna treść projektu ustawy przygotowanej przez komitet "Legalna aborcja bez kompromisów" jest dostępna pod tym linkiem.

fot. Ewa Zielińska

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon