Słynny zegar z Olimpijskiej uratowany! Jaki czeka go los?

Przez lata odmierzał czas podczas meczów piłkarzy Polonii Bytom. Zegar jednak zniknął, gdy na stadion przy ul. Olimpijskiej wjechał buldożery i część trybun zrównały z ziemią. Na szczęście relikt przeszłości został uratowany.

Byt D4 N2331

Stadion Polonii Bytom przy ul. Olimpijskiej to dziś ruina. To efekt słynnych już planów budowy nowego obiektu, które zakończyły się rozbiórką trybun i zadaszenia. Dziś już wiadomo, że w tym miejscu w najbliższych latach nic się nie będzie dziać.

Obok stadionu ma jednak powstać boisko z trybunami i budynkiem klubowym, dzięki któremu niebiesko-czerwoni znowu będą mogli grać w lidze na własnym terenie. Okazuje się, że nowy obiekt będzie mieć element, który będzie przypominać piękne chwile przy ul. Olimpijskiej.

To zegar, który od lat znajdował się na trybunie wschodniej. Wprawdzie już od dawna nie działał, a z czasem zastąpiono go nowszym sprzętem, ale miał wartość historyczną. Na szczęście w 2014 roku, kiedy rozbierano tę część stadionu, pomyślano o tym, aby go zabezpieczyć.

Zegar znajdował się w magazynie Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Rok temu postanowiono go odrestaurować. Po wielu miesiącach pracy pochwalono się efektami. Pamiątka po stadionie przy ul. Olimpijskiej znowu odmierza czas.

Rekonstrukcję przeszło około 80 proc. zegara. Największym problemem była naprawa jego mechanizmu. Na szczęście znalazł się zegarmistrz, który podjął się wyzwania i tchnął w maszynę nowe życie.

Zegar ma wymiary 165x165 cm. Zyskał nowe elementy konstrukcyjne, ramę, mocowanie i tarczę. Na środku znajdują się niebiesko-czerwone litery "PB", a także rok założenia klubu.

- Wymieniona została również cała instalacja elektryczna wraz z oświetleniem. Dla zobrazowania skali prac wystarczy nadmienić, że cała instalacja pochłonęła około 200 metrów kabla elektrycznego oraz 60 lampek ledowych, które należało wymienić z powodu złego stanu technicznego i potrzeby unowocześnienia zegara, tak by dostosować go do obecnych warunków - informuje Urząd Miasta w Bytomiu.

Renowacja ostatecznie kosztowała około 7 tys. zł. Tym razem nie trafi do magazynu. Jest plan, aby znajdował się on na wspomnianym nowym boisku, które powstanie przy ul. Piłkarskiej. Za kilka lat znowu będzie odmierzać czas podczas ligowych spotkań.

fot. Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Piotr lasyk

Jedyny śląski sędzia w Ekstraklasie: Mam swoją Ligę Mistrzów

Sport Dolina

Ogłoszono datę otwarcia sezonu na bytomskim stoku

311408794 491789392987855 1006137192270108750 n

Lider złapał zadyszkę. Ale Polonia tego nie wykorzystała

DSC3418 kopia

Polonia w końcu zwycięska. Przełamanie w Głogowie

Martyn pawelski gornik bytom tenis

Nie tylko Iga Świątek. Zawodnik z Bytomia sieje postrach

DSC 1225

Niedźwiadki nie takie łagodne. Polonia nieznacznie lepsza

273102743 318210113679118 4802951677961723202 n

Raz lepiej, raz gorzej. Polonia niestabilna w sparingach