Parkowanie w Bytomiu nie za gotówkę. Płatność w parkomatach tylko kartą

Niezła rewolucja w Bytomiu. Za parkowanie w centrum miasta zapłacimy w parkomatach tylko kartą. Maszyny już nie przyjmują gotówki.

Od poniedziałku, 22 marca kierowcy korzystający z parkingów w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu, opłaty parkingowej mogą dokonać tylko kartą oraz za pomocą aplikacji. Miasto tłumaczy, że zmiana podyktowana jest nie tylko względami bezpieczeństwa, w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa, ale również wyższymi kosztami obsługi parkomatów (m.in. konieczność konwojowania pieniędzy, napraw związanych z próbami kradzieży) i rosnącą liczbą transakcji bezgotówkowych.

100 nowych parkomatów w Bytomiu już latem 2021 r.

Obecnie w Bytomiu kierowcy mogą korzystać z 74 parkomatów, jednak już latem 2021 r. zostanie zamontowanych około 100 nowych parkomatów. W nowych parkomatach - zgodnie z zapisami uchwalonej 23 listopada 2020 roku uchwały - płatność będzie możliwa tylko bezgotówkowo (kartą płatniczą oraz za pomocą aplikacji Blik). Nowością będzie także możliwość zapłaty tzw. opłaty dodatkowej w parkomatach.

Ile trzeba zapłacić za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu

Parkowanie pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowa jest płatne w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 9.00 do 17.00 z wyjątkiem parkingu pod Urzędem Miejskim, na którym opłaty są pobierane w dni robocze w poniedziałki w godzinach od 8.00 do 17.30 a od wtorku do piątku od 8.00 do 15.00.

Minimalna opłata wynosi 0,50 zł, a każde kolejne 10 gr przeliczane jest na minuty parkowania zgodnie ze stawkami:

  • 1,50 zł - za pierwszą godzinę postoju,
  • 1,80 zł - za drugą godzinę postoju,
  • 2,10 zł - za trzecią godzinę postoju,
  • 1,50 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę postoju.

Darmowy parking dla klientów Urzędu Miejskiego

Klienci Urzędu Miejskiego mogą korzystać z bezpłatnego postoju na parkingu pod Urzędem Miejskim w Bytomiu przez pierwszą godzinę parkowania. W tym celu należy pobrać w parkomatach znajdujących się pod Urzędem tzw. Bilet Zerowy. W celu skorzystania z biletu zerowego niezbędne jest prawidłowe wprowadzenie nr rejestracyjnego pojazdu. Bezpłatny bilet parkingowy obowiązuje wyłącznie na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Bytomiu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon