Nie żyje współtwórca historycznego sukcesu Szombierek

We wtorek środowisko piłkarskie obiegła przykra wiadomość o śmierci człowieka, który zapisał się w historii Szombierek Bytom. Alojzy Łysko był członkiem mistrzowskiej drużyny z 1980 roku.

Byt 4b20b1ba149193843b1231e735f1dc7d L

Alojzy Łysko zmarł w poniedziałek 22 marca. Informacja o jego śmierci jednak pojawiła się w polskich mediach następnego dnia. Były piłkarz i trener odszedł w wieku 85 lat. Ta informacja poruszyła kibiców wielu klubów.

Jako zawodnik grał w KS-ie 20 Katowice, Siemianowiczance, Ruchu Chorzów i GKS-ie Katowice. Rozegrał także jedno spotkanie w reprezentacji Polski. W 1976 roku rozpoczął pracę jako trener. Wielki sukces przyszedł cztery lata później w Bytomiu.

Hubert Kostka przyjął go do swojego sztabu w Szombierkach Bytom jako asystenta. W 1980 roku "Zieloni" sprawili wielką sensację i zdobyli mistrzostwo Polski. Łysko jako pomocnik pierwszego trenera także miał wielki udział w tym historycznym sukcesie.

W 1989 roku był samodzielnym trenerem Szombierek, ale długo w tym klubie nie zagrzał miejsca. Szkoleniowcem był także m.in. w Ruchu, czy Górniku Zabrze, ale najlepiej sprawdził się w katowickiej Gieksie. To z tym klubem wywalczył dwa Puchary Polski i wicemistrzostwo kraju. Do dziś starsi kibice uznają go za jednego z najlepszych w historii.

fot. Śląski Związek Piłki Nożnej

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon