Nowe linie metropolitalne z opóźnieniem. Nie pojadą przez Bytom od 5 kwietnia

Pierwsze nowe autobusowe linie metropolitalne ZTM, które miały jeździć też przez Bytom, zostaną uruchomione później niż planowano. Nastąpi to nie 5 kwietnia, lecz tydzień po zakończeniu lockdownu. Jeśli więc lockdown potrwa tylko do 9 kwietnia, to pierwsze autobusy wyjadą na trasy 16 kwietnia 2021.

Byt autobus elektryczny

Linie metropolitalne Zarządu Transportu Metropolitalnego to system 31 linii autobusowych, dzięki którym, w zamierzeniu ZTM, będzie można łatwiej przemieszczać się między największymi ośrodkami Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwsze z nich, które miały zostać uruchomione 5 kwietnia, będą przede wszystkim obsługiwać duże miasta, a co za tym idzie - duże potoki pasażerskie. W kolejnym etapie na ulice wyjadą autobusy tych linii, których główną rolą będzie integracja obszarów Metropolii. W ostatnim z etapów uruchomione zostaną te linie, których celem będzie zwiększenie dostępności komunikacyjnej na obszarze GZM.

Autobusy Metrolinii nie wyjadą na drogi metropolii 5 kwietnia

W czasie III fali pandemii jednak utrzymanie daty 5 kwietnia 2021 r. jako startu nowych linii metropolitalnych okazuje się niemożliwe.

– Uruchamianie nowych połączeń, w czasie trudnego do przewidzenia popytu na przewozy, nie jest działaniem właściwym. W związku z tym nie chcemy wdrażać projektu w okresie, kiedy linie nie będą spełniały swoich zadań. Utrzymanie wcześniej zaplanowanego terminu nie jest obecnie uzasadnione ani potrzebami przewozowymi, ani zasadami ekonomii – wskazuje Aleksander Sobota, zastępca dyrektora ds. przewozów w ZTM.

– To była trudna decyzja, tym bardziej, że nasi pracownicy oraz przedstawiciele gmin włożyli już bardzo dużo pracy w realizację tego projektu – przyznaje dyrektor Sobota.

GZM i ZTM na razie nie wskazują precyzyjnego, nowego terminu uruchomienia pierwszych autobusowych linii metropolitalnych. Uzależnione to zostało od rozwoju sytuacji. Zdecydowano jednak, że nowe połączenia powinny ruszyć tydzień po zakończeniu lockdownu. – Takie postawienie sprawy zwiększa naszą elastyczność – dodaje dyrektor Sobota.

Uruchomienie Metrolinii nastąpi w trzech etapach

Pierwszy z nich zakłada pojawienie się na drogach sześciu linii autobusowych:

  • M1 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze - Gliwice)
  • M2 (Katowice - Sosnowiec - Dąbrowa Górnicza)
  • M3 (Katowice - Chorzów - Bytom - Tarnowskie Góry)
  • M4 (Sosnowiec - Katowice)
  • M18 (Gliwice - Gierałtowice - Mikołów - Tychy)
  • M24 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze)
  • oraz zmodyfikowanej linii lotniskowej AP (Katowice - Ożarowice - Port Lotniczy).

System linii metropolitalnych będzie się wpisywał w mechanizm „samodoskonalenia”. Co 6 miesięcy Metropolia będzie dokonywała analizy wykorzystania połączeń z użyciem m.in. nowego systemu liczenia pasażerów. Jest to mechanizm, który pozwala na znacznie lepsze dopasowanie siatki połączeń do potrzeb. W celu dalszego doskonalenia tych połączeń, Metropolia planuje również zbudować narzędzie online z wykorzystaniem geoankiet. Odbędą się również spotkania z mieszkańcami, podczas których przeanalizowane zostaną zgłoszone sugestie dotyczące zmiany funkcjonowania połączeń metropolitalnych.

Fot. ZTM

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT

Byt bytom dworzec autobusowy

Nowe linie metropolitalne już na trasie. Który...