Darmowy postój w centrum Bytomia? Szykuje się rewolucja w Strefie Płatnego Parkowania

Prezydent Mariusz Wołosz zapowiedział poważną zmianę w funkcjonowaniu bytomskiej Strefy Płatnego Parkowania. Kierowcy będą mogli bezpłatnie parkować swoje samochody na określony czas. Decyzje mają zapaść na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Byt automat parkingowy

Przed dwoma dniami informowaliśmy o wyłączeniu możliwości uiszczania opłaty parkingowej w bytomskich automatach za pomocą gotówki. Od tego tygodnia urządzenia obsługują wyłącznie płatności zbliżeniowe, natomiast kierowcy mogą również korzystać z aplikacji Skycash i City Park App na telefony komórkowe, za pomocą których można precyzyjnie regulować należności za postój.

To wstęp do poważnych zmian, ponieważ jak zapowiada Urząd Miejski, zmienią się zarówno parkomaty, jak i zasady funkcjonowania strefy. Stare urządzenia pójdą w odstawkę, co zapewne ucieszy wiele osób, bo ich historia nie była zbyt szczęśliwa. Od samego początku były z nimi problemy, ponieważ notorycznie się zawieszały, a pierwotnie dało się w nich płacić wyłącznie monetami. Było to pewnym absurdem, bo każdy automat był wyposażony w czujniki zbliżeniowe, ale obsługiwały one jedynie Śląską Kartę Usług Publicznych, którą jednak niewielu używało do dokonywania płatności. Dopiero w 2019 roku operator systemu ŚKUP przeprowadził modernizację parkomatów, dzięki czemu sprzęt zaczął działać stabilniej i wprowadzono możliwość płatności kartami bankomatowymi.

Kierowcy wolą płacić kartą

Tymczasem podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych aż 82 proc. kierowców stwierdziło, że płatności bezgotówkowe są dla nich najwygodniejsze. Jest to zrozumiałe, ponieważ dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że dziś już ponad połowa transakcji w naszym kraju jest dokonywana metodami elektronicznymi. Warto przy tym nadmienić, że Polska zalicza się do grona światowych liderów płatności zbliżeniowych. Polacy znacznie częściej, niż obywatele innych krajów płacą właśnie w ten sposób.

- W związku z sugestiami kierowców, wysokimi kosztami obsługi transakcji gotówkowych, dużą liczbą włamań do parkomatów oraz rosnącą liczbą transakcji realizowanych bezgotówkowo, zdecydowaliśmy, że w nowych parkomatach opłaty będą realizowane tylko bezgotówkowo - powiedział Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - To szybki, wygodny i bezpieczniejszy w czasie pandemii sposób płatności - dodaje.

Na początku marca Miejski Zarząd Dróg i Mostów rozstrzygnął przetarg na obsługę Strefy Płatnego Parkowania przez najbliższe dwa lata. Wybrano ofertę firmy Dropel sp. z o.o., która w ramach zamówienia m.in. dostarczy 97 nowych parkomatów z zasilaniem solarnym. Będzie można w nich płacić wyłącznie bezgotówkowo; kartami płatniczymi (tradycyjną metodą i zbliżeniową), BLIKiem oraz aplikacjami parkingowymi na smartfony.

Pierwsze 20 minut w strefie za darmo

Prezydent Mariusz Wołosz na swojej stronie na Facebooku zapowiedział ważną zmianę, o którą postulowali kierowcy od wielu lat. Od wakacji w bytomskiej strefie ma obowiązywać 20 minut darmowego postoju. Dopiero po tym czasie będzie trzeba płacić. Dzięki temu strefa wciąż będzie spełniać swoją rolę, którą jest wymuszanie rotacji na miejscach parkingowych, ale szybkie załatwienie spraw w Śródmieściu nie będzie już wymagało ponoszenia dodatkowych wydatków... o ile zmieścimy się w wyznaczonym czasie ;)

Obecnie podobne rozwiązanie funkcjonuje tylko na placu przed Urzędem Miejskim przy ul. Parkowej. Na pozostałym obszarze SPP kierowcy muszą płacić za postój już od pierwszej minuty.

Zmianami w Strefie Płatnego Parkowania mają się zająć radni podczas poniedziałkowej sesji. Jeśli poprą propozycję władz miasta, to nowe zasady funkcjonowania powinny wejść w życie już w wakacje.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon