Niedozwolone zapisy w umowie deweloperskiej – na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania nie jest czynnością, którą można byłoby uznać za prostą, bowiem na kupującego czyha wiele niebezpieczeństw – między innymi wymóg wpłaty znacznej części należności w gotówce, jak również stosowanie przez deweloperów niedozwolonych klauzul. Na co zwracać uwagę?

Byt kobieta

Zwracanie uwagi na niedozwolone klauzule w umowie ma szczególne znaczenie przy chęci zakupu nieruchomości w stanie deweloperskim. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z zakupem nieruchomości, zawsze najlepiej skonsultować się z doświadczonym w tej dziedzinie prawnikiem, który już na pierwszy rzut oka będzie w stanie ocenić, czy wszystkie sformułowania zawarte w umowie na pewno są zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Jeśli jednak nie ma się takiej sposobności, warto samodzielnie zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat.

Czym jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska jest podpisywana przy wyrażeniu chęci zakupu lokalu z rynku pierwotnego. Ma ona na celu swego rodzaju zarezerwowanie nieruchomości, która jeszcze jest na etapie budowy, a więc – de facto – fizycznie nie istnieje. Deweloper zobowiązuje się wybudować nieruchomość, o której mowa jest w zawartej umowie, a następnie przenieść własność na nabywcę. Musi zostać także założony przez niego rachunek powierniczy, na który będzie uzyskiwał wpłaty.

Na co należy zwrócić uwagę podczas analizowania umowy z deweloperem?

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego jest kuszącą ofertą, gdyż nie tylko wiąże się z niższymi całościowymi kosztami, ale także jest doskonałą inwestycją – przykładowo, nowe mieszkania we Wrocławiu posiadają wyższą wartość rynkową niż te z rynku wtórnego. Jednak podpisanie umowy, która jest niezgodna z prawem, zamiast przynieść korzyści, może przysporzyć nabywcy wielu niepotrzebnych problemów. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas analizowania umowy z deweloperem?

Na te kwestie uważaj

  • Rodzaj zawieranej umowy

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest podejście dewelopera do rodzaju zawieranej umowy. W świetle prawa, jest on zobowiązany do przygotowania umowy deweloperskie. Niemniej jednak, stosunkowo często zdarza się, że deweloper – chcąc zabezpieczyć się przed rezygnacją nabywcy – preferuje podpisanie jedynie umowy przedwstępnej, a następnie czeka na zakończenie budowy, by podpisać umowę sprzedaży. Niestety, w tym momencie należy wspomnieć, że w przypadku jakichkolwiek pojawiających się problemów podczas budowy nieruchomości, tylko umowa podpisana oficjalnie, u notariusza, będzie wzięta pod uwagę w sądzie.

  • Projekt przedsięwzięcia

Warto także zwrócić uwagę na informacje o projekcie przedsięwzięcia. Klauzulą zakazaną jest bowiem wymaganie zgody nabywcy na to, by ostatecznie nieruchomość prezentowała się inaczej niż zakładał to pierwotny projekt.

  • Brak możliwości odstąpienia od umowy deweloperskiej lub kara pieniężna za jej zerwanie

Rezygnacja z zawartej umowy w określonym terminie to podstawowe prawo klienta, jednak taki zapis często nie występuje w umowie – w ten sposób deweloper chce zabezpieczyć się w razie rezygnacji z dokonania transakcji.

  • Waloryzacja ceny w umowie deweloperskiej

Jeśli cena za mieszkanie oferowane przez dewelopera wzrośnie, klient powinien mieć prawo odstąpienia od umowy, gdyż wyższy koszt oznaczać może brak możliwości pozyskania dodatkowych funduszy na zakup nieruchomości.

Powyższe klauzule stanowią jedynie przykład zastosowania niedozwolonych sformułowań w umowie deweloperskiej. Przed zakupem mieszkania z rynku pierwotnego warto zatem zapoznać się z pełną listą niedozwolonych praktyk, stosownych przez deweloperów. Być może dzięki temu uda się uniknąć konsekwencji wynikających z podpisania umowy z nieuczciwym deweloperem.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon