Wyróżnienie dla Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ministerstwo potwierdziło jego rangę

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu dołączyło do prestiżowego grona! Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało o wpisie naszego muzeum do Państwowego Rejestru Muzeów.

Muzeum Górnośląskie od lat starało się o wpis do Państwowego Rejestrów Muzeów. W końcu się to udało. Uzasadnieniem dla tej decyzji jest wysoki poziom merytorycznej działalności i znaczenie gromadzonych zbiorów bytomskiego muzeum.

W Państwowym Rejestrze Muzeów jest 135 placówek muzealnych

Rejestr Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest prowadzony dla muzeów gromadzących zbiory o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa kultury i spełniających wysokie kryterium działalności merytorycznej; muzeum wpisane do rejestru uzyskuje numer rejestracyjny i uprawnione jest do używania nazwy „muzeum rejestrowane. Tak więc dołączenie do rejestru jest prestiżowym wydarzeniem dla każdego muzeum.

Muzeum Górnośląskie jest 135. placówką muzealną w Polsce wpisaną do tego rejestru.

Warto wiedzieć, że Muzeum Górnośląskie ma ponad milion eksponatów w swoich zbiorach, znacznie więcej niż Muzeum Śląskie w Katowicach.

Muzeum Górnośląskie na razie nieczynne dla zwiedzających

Muzeum Górnośląskie od lat jest wiodącą placówką muzealną w województwie. W konkursie na wydarzenie muzealne roku 2019 Muzeum otrzymało aż dwie główne nagrody Marszałka Województwa Śląskiego i jedno wyróżnienie.

Główne nagrody w konkursie otrzymały:

  • w kategorii „dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictw multimedialnych” – program "Pogotowie kulturalne",
  • w kategorii „publikacje książkowe” - "Zanim nastała Polska... Praca społeczna kobiet w okresie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Wybór relacji" w opracowaniu dr Joanny Lusek.

Wyróżnienie otrzymała wystawa czasowa "Zwierzęta przeklęte. Wilk"

Obecnie Muzeum Górnośląskie, z powodu obostrzeń związanych z lockdownem, jest nieczynne dla zwiedzających. Taka sytuacja potrwa co najmniej do 9 kwietnia 2021.

Fot. Muzeum Górnośląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?