Wyróżnienie dla Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ministerstwo potwierdziło jego rangę

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu dołączyło do prestiżowego grona! Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało o wpisie naszego muzeum do Państwowego Rejestru Muzeów.

Muzeum Górnośląskie od lat starało się o wpis do Państwowego Rejestrów Muzeów. W końcu się to udało. Uzasadnieniem dla tej decyzji jest wysoki poziom merytorycznej działalności i znaczenie gromadzonych zbiorów bytomskiego muzeum.

W Państwowym Rejestrze Muzeów jest 135 placówek muzealnych

Rejestr Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest prowadzony dla muzeów gromadzących zbiory o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa kultury i spełniających wysokie kryterium działalności merytorycznej; muzeum wpisane do rejestru uzyskuje numer rejestracyjny i uprawnione jest do używania nazwy „muzeum rejestrowane. Tak więc dołączenie do rejestru jest prestiżowym wydarzeniem dla każdego muzeum.

Muzeum Górnośląskie jest 135. placówką muzealną w Polsce wpisaną do tego rejestru.

Warto wiedzieć, że Muzeum Górnośląskie ma ponad milion eksponatów w swoich zbiorach, znacznie więcej niż Muzeum Śląskie w Katowicach.

Muzeum Górnośląskie na razie nieczynne dla zwiedzających

Muzeum Górnośląskie od lat jest wiodącą placówką muzealną w województwie. W konkursie na wydarzenie muzealne roku 2019 Muzeum otrzymało aż dwie główne nagrody Marszałka Województwa Śląskiego i jedno wyróżnienie.

Główne nagrody w konkursie otrzymały:

  • w kategorii „dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictw multimedialnych” – program "Pogotowie kulturalne",
  • w kategorii „publikacje książkowe” - "Zanim nastała Polska... Praca społeczna kobiet w okresie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Wybór relacji" w opracowaniu dr Joanny Lusek.

Wyróżnienie otrzymała wystawa czasowa "Zwierzęta przeklęte. Wilk"

Obecnie Muzeum Górnośląskie, z powodu obostrzeń związanych z lockdownem, jest nieczynne dla zwiedzających. Taka sytuacja potrwa co najmniej do 9 kwietnia 2021.

Fot. Muzeum Górnośląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon