Biskupi gliwiccy zakażeni koronawirusem. Zmiany w planach związanych ze Świętami Wielkanocnymi

Biskupi Diecezji Gliwickiej zarazili się koronawirusem. Pod tę diecezję podlega również Bytom. Co to oznacza dla wiernych, zwłaszcza że Święta Wielkanocne tuż-tuż? Wyjaśniamy

Byt kosciol gliwice

- Powodowani troską o zdrowie wiernych informujemy, że biskupi gliwiccy podczas wczorajszego testu na obecność koronawirusa uzyskali wynik pozytywny - oświadczył dzisiaj, 31 marca kanclerz kurii ks. Sebastian Wiśniewski. - Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji księży biskupów, chorych, służby zdrowia oraz o szybkie ustąpienie panującej epidemii - dodał.

W związku z powyższym, zmianie ulegają niektóre plany związane z celebracją Triduum Paschalnego w katedrze gliwickiej:

  • Msza Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek zostaje odwołana. Nowy termin zostanie wyznaczony i podany w późniejszym czasie.
  • Liturgie Triduum Paschalnego sprawowane będą w katedrze gliwickiej przez miejscowych duszpasterzy.
  • Biskupi odwołują swoją obecność na Mszach świętych zaplanowanych do dnia 11 kwietnia 2021 roku.
  • Wszystkie osoby, które w ostatnich dniach uczestniczyły w liturgiach sprawowanych przez biskupów i miały z nimi bezpośredni kontakt, proszone są o baczną obserwację swojego stanu zdrowia, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów - pilny kontakt z lekarzem.
  • Kuria Diecezjalna w Gliwicach w dniach 6-9 kwietnia nie przyjmuje interesantów. Wszystkie sprawy należy załatwiać telefonicznie lub mailowo w godzinach 9:00-13:30. Korespondencja mailowa musi zawierać dane nadawcy, korespondencja anonimowa nie będzie przyjmowana.

- Wszystkim duszpasterzom przypominamy o obowiązku zachowania państwowych wymogów sanitarnych oraz kościelnych wytycznych dotyczących sprawowania liturgii w świątyniach. Apelujemy do wszystkich o rozwagę i stosowanie się do zasad sanitarnych, a także przyjęcie ze zrozumieniem ograniczeń, które w czasie Świąt Wielkanocnych muszą zostać zachowane w świątyniach - przypominają pracownicy kurii.

Niedawno biskup Jan Kopiec skierował do księży specjalny list. W dokumencie prosi ich o "odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie zasad w duchu solidarności". Cała treść komunikatu dostępna TUTAJ.

fot. Diecezja Gliwicka

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon