Damian Dąbrowski. Najlepszy śląski ekspert od pogody. On nie wróży z fusów

Jest prawdziwym mistrzem w prognozowaniu pogody. Na Facebooku jego profil "Prognoza pogody - Damian Dąbrowski" obserwuje prawie 130 tys. osób. Sam Damian Dąbrowski, mieszkający w Świętochłowicach, na 6. piętrze bloku z wielkiej płyty, nie jest synoptykiem na cały etat. Na co dzień pracuje jako nauczyciel geografii w dwóch świętochłowickich szkołach. Prognozowanie pogody to jego pasja. Jest w tym na tyle wiarygodny, że codziennie z jego prognoz korzysta coraz więcej osób.

Byt Damian dabrowski1

- Gdy w 2013 roku zakładałem profil z prognozami pogody nawet przez chwilę nie przyszło mi do głowy, że będę miał kiedyś tylu Czytelników. Tak się jakoś życie potoczyło, że przez przypadek stałem się osobą rozpoznawalną, co absolutnie nie było moim zamiarem, bo z natury jestem człowiekiem nieśmiałym – opowiada Damian Dąbrowski. - Faktycznie ludzie czy to w sklepie, czy w przychodni czy warsztacie samochodowym często pytają mnie o pogodę, no i przede wszystkim dziękują za trafne prognozy. Jest to zawsze dla mnie bardzo miłe – dodaje.

Jest czas na pracę, ale i dla siebie

Przygotowywanie prognoz zajmuje sporo czasu. Doba Damiana Dąbrowskiego jest całkowicie wypełniona zajęciami: pracą zawodową w dwóch szkołach, prowadzeniem profilu pogodowego na Facebooku. Od stycznia tego roku prowadzi również stronę internetową www.pogodadlaslaska.pl, a przecież jest jeszcze rodzina, i myśliwski pies rasy beagle, który jako pies gończy jest bardzo aktywny i wymaga długich spacerów.

- Kiedy zdarza się, że znajduję choć chwilę wolnego czasu, wtedy pędzę szybko na ogródek, na którym pracując - odpoczywam. Ogródek działkowy jest dla mnie oazą spokoju – uśmiecha się Pan Damian.

Wiarygodność na pierwszym miejscu!

Wiadomo, że z upływem dnia prognozy mogą się zmieniać i trzeba nad nimi czuwać. Jak tylko jest to niezbędne, meteorolog wprowadza aktualizacje, aby czytelnicy mieli dostęp zawsze do najnowszej prognozy.

- Staram się, aby moje prognozy były jak najlepsze, choć zdaję sobie z tego sprawę, że nigdy nie będę perfekcyjny. Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, to nie uznaję w swoich prognozach pomyłek większych niż jeden stopień – zastrzega z uśmiechem.

Ludzie planują dzień według prognoz Damiana Dąbrowskiego

Wielu z nas codziennie śledzi pogodę w telewizji lub w internecie, często odnosząc to do obaw o własne samopoczucie. Czy oznacza to, że jako społeczeństwo jesteśmy już meteopatami? Okazuje się, że różne dolegliwości, z jakimi się borykamy, wcale nie muszą wynikać ze zmian pogody.

- Nieraz słyszę, że kogoś boli głowa i winą za ten stan rzeczy obarcza rzekomy spadek lub wzrost ciśnienia, tymczasem okazuje się, że ciśnienie jest stabilne, tak więc przyczyny bólu czy złego samopoczucia szukałbym czasem gdzieś indziej, a niekoniecznie w pogodzie – odnosi się do tego nasz rozmówca.

Wiemy jednak, że czytelnicy "Pogody dla Śląska" często planują swój dzień według prognoz pana Damiana i są to różne czynności, takie jak wycieczka za miasto, spacer, rodzinna impreza w plenerze czy nawet mycie okien. Dlatego stawiamy tezę, że zawsze lepiej być w kwestii pogody proaktywnym niż reaktywnym.

Z humorem i z dobrym nastawieniem

Czytelnicy zauważają, że Damian Dąbrowski w każdym typie pogody szuka plusów, nawet gdy przewiduje solidne minusy. Grunt to pozytywne i pełne ciekawych odniesień podejście do tematu.

- Moja działalność to nie tylko opracowywanie prognoz pogody, ale i pisanie ciekawostek geograficzno-meteorologicznych, które czytelnicy uwielbiają czytać, sądząc po setkach, a czasem i tysiącach pozytywnych komentarzy - mówi.
Widać, że internauci doceniają taki sposób opisywania i tłumaczenia różnych zjawisk, nie tylko meteorologicznych.

Oprócz prognozowania pogody i gry na pianinie czy organach, pasją Damiana Dąbrowskiego jest fotografia, zwłaszcza ta przyrodnicza, a nawet astrofotografia. Swoimi dokonaniami w tej dziedzinie dzieli się również z czytelnikami na swojej stronie.

Wiedzą warto się podzielić

Jako nauczyciel geografii w dwóch świętochłowickich szkołach, na lekcjach otrzymuje od uczniów wiele pytań dotyczących stawianych prognoz. Pytania: „Jak pan to robi”? „Skąd pan wiedział, że będzie lało?", są na porządku dziennym.

- Jeśli czas na to pozwala, staram się choć w największym skrócie opisać uczniom swój meteorologiczny „warsztat pracy”. Być może ktoś z obecnego młodego pokolenia kiedyś mnie zastąpi na tym „stanowisku”? - przekornie zastanawia się meteorolog.

Jedynie krótkoterminowe prognozy są trafne w 100 proc.

Jesteśmy w pierwszej fazie wiosny, a wiadomo - o tej porze roku ludzi tradycyjnie zastanawia już, jakie będzie w tym roku lato. Okazuje się jednak, że wcale niełatwo na takie pytania odpowiedzieć.

- Tak naprawdę to nikt nie wie, jaka będzie cała wiosna, a co dopiero lato. Nie będę ukrywał, że wysoką sprawdzalność mają tylko prognozy 1-3 dniowe. Im dłuższa prognoza, tym większe prawdopodobieństwo, że się nie sprawdzi. Zdarza się, że piszę prognozy 5-7-dniowe, mają one jednak charakter bardziej orientacyjny i czasem muszą być aktualizowane. Pisanie pod koniec marca o pogodzie w lecie jest jak wróżenie z fusów i dlatego takich prognoz na swojej stronie nie zamieszczam.Traktuję Czytelników poważnie - dodaje.

Anomalia - słowo na czasie

Określenie "anomalia w pogodzie" stało się w ostatnich latach modne. Jak jednak twierdzi Damian Dąbrowski, jest nadużywane.

- Czasem mam wrażenie, że anomalią jest dla nas każde większe odchylenie od średniej temperatury, a prawda jest taka, że tzw. średnia występuje najrzadziej i bierze się ona właśnie z tych „anomalii”, czyli odchyleń od średniej. W lutym zarówno temperatury -40°C, jak i +20°C nie są anomalią, bo już kiedyś się zdarzały - opisuje.

Dobrym przykładem mogą być trąby powietrzne, czyli tornada. Niektórzy sądzą, że jest ich coraz więcej. Czy na pewno? Takie zjawiska pogodowe w Polsce zawsze występowały, ale 50 czy 80 lat temu, gdy przez jakąś wieś przeszła trąba powietrzna, to wiedzieli o niej w zasadzie tylko właściciele domów, którym tornado zerwało dach oraz ich sąsiedzi we wsi. Teraz o każdej trąbie - zarówno powietrznej, jak i wodnej - dowiadujemy się z mediów, bo niemal każdy ma przy sobie smartfon, którym może takie zjawisko zarejestrować.

Przypomnijmy, że kilka lat temu, dokładnie 21 sierpnia 2016 r., trąba powietrzna przeszła przez centrum Chorzowa. Spowodowała sporo strat, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

Na Wielkanoc pogoda i życzenia muszą być!

- Niezależnie od pogody, życzę wszystkim świąt spokojnych i zdrowych, spędzonych w gronie najbliższej rodziny. Po szczegółową prognozę zapraszam na moją stronę www.pogodadlaslaska.pl – zachęca Damian Dąbrowski.

Możemy jednak zdradzić rąbka tajemnicy. Po bardzo ciepłym przełomie marca i kwietnia, z temperaturą dochodzącą do ok. 22 °C, od 2 kwietnia czeka nas spadek temperatury, nawet poniżej 10 °C w ciągu dnia. Najgorzej zapowiada się Wielka Sobota, gdy oprócz deszczu popada także śnieg lub krupa śnieżna, ale na pewno nie musimy się obawiać takiej pogody, jaka była w 2013 roku, gdy w Lany Poniedziałek spadło aż 25 cm śniegu…

Wszystkich naszych czytelników zapraszamy do dołączenia do "pogodowej" społeczności na Facebooku: Prognoza pogody - Damian Dąbrowski

Fot. Katarzyna Pachelska

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon