Jeszcze więcej koszy na nakrętki w Bytomiu

Bytomianie od lat przekazują tony nakrętek na cele charytatywne. Chcąc ułatwić zbiórkę i zachęcić do niej kolejne osoby, w różnych punktach miasta stanęły specjalne pojemniki. Właśnie pojawiły się następne!

Byt kosz na nakretki

Każdy z nas praktycznie każdego dnia kupuje produkty z plastikowymi nakrętkami. Po opróżnieniu opakowania nie są one już nam potrzebne. Tymczasem plastik, z którego są wykonane można z powodzeniem przetworzyć na np. doniczki, wiadra, czy worki na śmieci. Za kilogram takich nakrętek można otrzymać w skupie ok. 90 groszy. Niby nie dużo, ale jeśli wiele osób podejmie się ich zbiórki, to z uzyskanych pieniędzy można realnie pomóc potrzebującym.

W Bytomiu od dawna zbiera się nakrętki dla Łukasza i Bartosza Jaszczurów. Bracia od urodzenia nie widzą, nie słyszą i poruszają się na wózkach. Do niedawna nakrętki dla nich zbierano w przedszkolach, szkołach, a także prywatnych firmach. Średnio co kwartał gromadzi się ich ponad tonę.

- To jest bardzo duża pomoc. Każdy, czy sąsiedzi najbliżsi nasi, którzy mają z nami kontakt zawsze mówią: Co tam taka nakrętka. Ale w momencie kiedy widzą jaka jest tego ilość - szkoły, przedszkola wszyscy po prostu przynoszą, zostawiają pod drzwiami - mówi Joanna Jaszczur, mama niepełnosprawnych braci.

W grudniu miasto Bytom ustawiło specjalne kosze z uśmiechniętą literką B. To właśnie do nich można wrzucać nakrętki dla Łukasza i Bartosza Jaszczurów. Dzięki temu, że pojemniki stoją w uczęszczanych lokalizacjach i są ogólnodostępne, to skala zbiórki mogła wzrosnąć jeszcze bardziej.

- Zanim w Bytomiu pojawiły się pojemniki, regularnie odwiedzaliśmy szkoły i przedszkola, w których prowadzona była zbiórka nakrętek. Można powiedzieć, że w dobie zamkniętych przez pandemię placówek, pojemniki te uratowały akcję, a wręcz nadały jej tempa. W akcję zaangażowali się nie tylko kierowcy z Taxi Rabat, ale też rzesza młodych wolontariuszy, z którymi współpracujemy - powiedział Tomasz Sobczak z Taxi Rabat.

Przed kilkoma dniami w Łagiewnikach, Miechowicach, Stroszku i Szombierkach pojawiły się cztery kolejne kosze. Ustawiono je dzięki zaangażowaniu miejskich spółek: Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Gdzie znajdują się pojemniki na nakrętki w Bytomiu?

  • na Rynku,
  • przy pl. Sobieskiego,
  • przy pl. Karin Stanek (obok Beceku),
  • przy ul. Parkowej 2 (obok wejścia głównego do Urzędu Miejskiego),
  • przy Smolenia 35 (obok wejścia głównego do Urzędu Miejskiego),
  • przy Hali na Skarpie w Szombierkach,
  • przy ul. Tysiąclecia 7 w Stroszku,
  • przy ul. Cyryla i Metodego 38 (filia biblioteki) w Łagiewnikach,
  • przy skwerze Bończola (chodnik od ul. Bławatkowej w kierunku hali targowej) w Miechowicach

Do koszy z uśmiechniętą literką B można wrzucać nakrętki po wodzie mineralnej, przetworach mlecznych, napojach, kawie oraz chemii gospodarczej i kosmetykach.

http://youtube.com/watch?v=mid1XLdohis

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon