Ruch pociągów Bytom-Chorzów będzie przywrócony po wypadku w Chorzowie

5 kwietnia 2021 r. w Chorzowie, na trasie kolejowej Bytom-Chorzów doszło do wypadku pociągu relacji Tarnowskie Góry-Katowice. Pociąg wjechał w obniżony słup sieci trakcyjnej. Utrudnienia okazały się na tyle poważne, że do dzisiaj na tym odcinku trasy kolejowej nie jeździły pociągi. Jednak ruch zostanie w całości przywrócony już 9 kwietnia wieczorem.

Dziś, 9 kwietnia, na trasie Chorzów Stary – Chorzów Miasto przed godz. 12.00 przywrócono na jednym torze ruch pociągów prowadzonych lokomotywami spalinowymi. Pełne przywrócenie ruchu planowane jest dziś wieczorem, ok. godz. 19.00. To efekt intensywnych prac w nocy.

- Na drugim torze pracują trzy pociągi sieciowe. Wywieszana jest sieć trakcyjna na wybudowanych konstrukcjach. Po zakończeniu i sprawdzeniu prac, pociągi pojadą trakcją elektryczną po dwóch torach - informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Kursy będą już bez zastępczej komunikacji autobusowej, z której musieli korzystać podróżni między stacjami Bytom-Chorzów Batory.

Prace na szlaku Chorzów Stary – Chorzów Miasto prowadzono też nocą

Przy usuwaniu uszkodzeń sieci trakcyjnej na szlaku Chorzów Stary – Chorzów Miasto pracują ekipy techniczne i specjalistyczne maszyny. Konieczne było wydrążenie otworów i mocowanie nowych fundamentów, a także montowanie konstrukcji sieci trakcyjnej na zabudowanych palach. Prace były prowadzone także nocą - równocześnie przy wszystkich konstrukcjach. Roboty są wykonywane w trudnych warunkach, gdyż tory położone są w przekopie, a obok znajdują się mury oporowe. Dojazd na miejsce zdarzenia możliwy jest tylko torem. Utrzymywana jest zastępcza komunikacja autobusowa. Informacje o zmianach podawane są na stacjach i przystankach.

Wcześniej pisaliśmy:

Kolejarze pracują nocą, aby przywrócić ruch na szlaku z Bytomia do Katowic

Złodzieje zatrzymali pociągi na 4 dni

5 kwietnia ok. godz. 19:30 na szlaku Chorzów Stary – Chorzów Miasto, w rejonie ulicy Poznańskiej, w obniżony słup sieci trakcyjnej wjechał pociąg relacji Tarnowskie Góry – Katowice. Nikt z podróżnych i obsługi pociągu nie został poszkodowany. W efekcie zdarzenia uszkodzone zostały 4 konstrukcje – tzw. półbramki sieci trakcyjnej oraz 400 metrów sieci. Przyczyną pochylenia słupa była ingerencja osób postronnych w konstrukcje sieci trakcyjnej, czyli - w praktyce - kradzież elementów trakcji.

Ze względu na bardzo trudny teren, w którym doszło do awarii oraz dużą migrację innych pociągów, pomocy pasażerom udzielili chorzowscy policjanci i strażacy. Na miejscu przeprowadzono ewakuację 19 pasażerów, a następnie pracownicy chorzowskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewnili komunikację zastępczą, która przetransportowała pasażerów w rejon najbliższej stacji kolejowej, tak aby mogli swobodnie kontynuować swoją podróż. Na miejsce skierowano również specjalne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo transportu kolejowego.

Komisja szczegółowo będzie analizować sytuację.

Fot. Policja Śląska

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon