Masz psa? Zmieniły się przepisy. Sprawdź na co uważać, by nie dostać mandatu!

Właściciele psów małych i dużych - miejcie się na baczności! Od wczoraj obowiązują nowe przepisy dotyczące Waszych pupili. Za ich nieprzestrzeganie grożą wysokie mandaty!

Byt bobik

Kara za brak smyczy i kagańca

Od soboty, 10 kwietnia każdy pies - bez wyjątku - musi poruszać się w przestrzeni publicznej trzymany na smyczy przez swojego właściciela. Nie ma znaczenia, czy usposobienie psa jest łagodne, czy nie. Także jego wiek, bądź wielkość nie są już brane pod uwagę. Od teraz posiadanie smyczy jest obowiązkiem w przypadku każdego zwierzęcia. W sytuacji złamania nakazu - policja może karać właścicieli mandatem sięgającym 250 złotych.

Co z kagańcem? Zasada jest prosta... Właściciele tzw. ras niebezpiecznych muszą wyprowadzać psy w zapiętym kagańcu. Warto dodać, że funkcjonariusze mogą sprawdzić pozwolenie na posiadanie tego typu psa. W przypadku jego braku - na właściciela (albo osobę, która w danym momencie wyprowadza psa) również nałożony zostanie mandat karny. Powodem - zgodnie z nowymi przepisami - sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia lub życia innych ludzi.

Pies w transporcie publicznym

Każdy pies podróżujący pociągiem, tramwajem lub autobusem - od 10 kwietnia posiadać musi smycz i kaganiec. Nie ma wyjątków. To przepis szczególnie gorszący dla posiadaczy tzw. ras brachycefalicznych. Właściciele chociażby buldogów francuskich, bądź mopsów - w większości w ogóle nie posiadają kagańców dla swoich pupili.

Koniec z łańcuchami

Obecnie wszystkie zwierzęta przetrzymywane przy posesji na łańcuchach mogą odetchnąć z ulgą. Właściciele zostali bowiem zobowiązani do przystosowania terenu swojej działki pod zwierzę. Będzie musiała być zabezpieczona tak, aby pies nie mógł samodzielnie się z niej wydostać. Niestosowanie powyższych zasad również będzie skutkowało nałożeniem mandatu karnego. Jego wysokość ma być dostosowana do rodzaju popełnionego wykroczenia.

Z psem najlepiej na wybieg

Od wczoraj jedynymi miejscami (rzecz jasna, pomijając tereny niezamieszkałe), gdzie psy mogą się swobodnie wybiegać są tzw. psie parki. W specjalnie wyznaczonych wybiegach zwierze może się poruszać bez smyczy, a właściciel nie musi się obawiać mandatu. W Bytomiu takie miejsca znajdują się na polanie w Parku Kachla od strony ul. Olimpijskiej oraz na osiedlu Ziętka, przy ul. Hlonda, gdzie w ubiegłym roku w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego utworzono wybieg dla psów, który dodatkowo wyposażono różne urządzenia do zabawy i tresury (m.in. regulowane drążki do przeskoków, czy tunel).

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon