Polonia Bytom otworzyła oferty ws. budowy nowego boiska. Przełom nie nastąpił

Pod koniec grudnia ogłoszono plany dotyczące budowy nowego boiska dla Polonii Bytom wraz z zapleczem socjalnym. Niedługo później ogłoszono przetarg. W poniedziałek po licznych poślizgach nastąpiło oficjalne otwarcie ofert dwóch firm i pojawił się problem.

Na terenie dawnych boisk żwirowych przy ul. Piłkarskiej ma powstać nowe boisko Polonii Bytom. Pod koniec grudnia kibicom przedstawiono wizualizacje nowego obiektu, który ma się składać z boiska z trybunami oraz budynkiem socjalnym. Kibice jednak są nauczeni, że dopóki budowa nie ruszy, to nie ma co się specjalnie radować.

Otwarto oferty, ale nie ma powodów do radości

Na początku 2021 roku ogłoszono przetarg, więc kolejny krok został wykonany. Jego rozstrzygnięcie jednak było wielokrotnie przekładane. W poniedziałek 12 kwietnia w końcu nastąpił przełom w postaci otwarcia ofert.

Nie ma jednak dobrych wieści. W przetargu swoje oferty złożyły dwie firmy. Tamex Obiekty Sportowe S.A. jest gotowe zrealizować inwestycję za niespełna 30,5 mln zł. Jeszcze wyżej swoje prace wyceniła spółka Interhall, która jest gotowa wybudować obiekt za ponad 34,5 mln.

To znacznie więcej niż jest w budżecie. Bytomski Sport i Gmina Bytom, która jest większościowym udziałowcem spółki, na inwestycję chcą przeznaczyć ponad 22 mln zł. Powstał zatem problem, który może być ciężko rozwiązać.

- Możliwości są dwie. Pierwsza wiąże się z unieważnieniem i powtórzeniem postępowania. Druga to zwiększenie kwoty na realizację inwestycji. Obie decyzje muszą być poprzedzone dokonaniem wnikliwej analizy złożonych ofert, co nastąpi w ciągu kilku najbliższych dni - mówi na oficjalnej stronie klubu Sławomir Kamiński, prezes Bytomskiego Sportu.

Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość i czekać na kolejne decyzje. Plany są ambitne, bo wprawdzie nie mówimy o dużym stadionie, o którym kibice marzą od lat, ale zrealizowanie tej inwestycji to będzie wielki krok do przodu dla III-ligowego klubu.

Jak będzie wyglądać nowe boisko Polonii Bytom?

Przy ul. Piłkarskiej, na terenie dawnych boisk żwirowych, powstanie boisko pełnowymiarowe z nawierzchnią syntetyczną. Obiekt będzie spełniać wymogi licencyjne II ligi, bo będzie posiadać trybuny, oświetlenie oraz zaplecze socjalne.

Wspomniane trybuny będą mogły pomieścić 2,2 tys. widzów. Boisko jednak będzie tak zaprojektowane, aby można zwiększyć pojemność na tyle, aby obiekt spełniał wymogi nawet I-ligowe. Będzie zatem dość skromnie, ale wydaje się, że na ten moment wystarczająco. Trzeba zresztą jeszcze raz podkreślić, że to nie będzie stadion, a "boisko wraz z zapleczem treningowym".

Kluczowym punktem inwestycji będzie budowa nowego budynku klubowego. Nieruchomość będzie mieć trzy kondygnacje. W środku znajdą się przede wszystkim szatnie dla piłkarzy akademii, ale także mini muzeum Polonii, kawiarenka z tarasem, czy nawet miejsce dla sekcji e-sportu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon